|  ZPRÁVY
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Domácí
Omezení spotřeby masa požaduje i Světový fond na ochranu přírody 

Spalovací motory nestačí. Ekologové chtějí výrazně omezit spotřebu masa

08. října 2021 09:07 / Pixabay
 0   0
Evropská komise představila ve středu soubor radikálních kroků, kterými chce bojovat za snížení emisí v zemích Evropské unie. Cíl má být snížení emisí o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Každá země se pak bude muset do roku 2050 odklonit od fosilních paliv a eliminovat skleníkové plyny do roku 2050.

Největší změna míří na automobilový průmysl, kdy chce Evropská unie zakázat prodej aut s benzínovým a dieselovým motorem po roce 2035. Německo by se ke své zelené bezemisní budoucnosti mohlo přiblížit ještě rychleji, než je nyní v plánu. Tamější Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) totiž apeluje na politickou scénu, aby byla v plánech radikálnější.

Podle takzvané evropské zelené dohody se mají emise uhlíku snížit oproti roku 1990 o 55 procent, agentura však prosazuje až 70 procent. Od uhlí by se německý průmysl měl odklonit už v roce 2030. Velmi striktní požadavky pak ekologové navrhují u spalovacích motorů nebo ve spotřebě masa a mléka, kterou chtějí silně omezit, píše německý Der Spiegel.

Jedno z nediskutovanějších opatření Evropské komise, které se týká ukončení výroby aut se spalovacími motory po roce 2035 a tlak na elektromobilitu. Podle Agentury nejsou stanovené cíle nejsou ambiciózní. Německo by mělo být tvrdší, aby se zvládly naplnit cíle pařížské klimatické dohody ještě dříve. Namísto roku 2038, kdy si EU předsevzala skončit se spalováním uhlí, navrhuje UBA už rok 2030. Do té doby se navíc mají snížit uhlíkové emise o 70 procent oproti roku 1990, evropské plány přitom počítají s 55 procenty. Do popředí by se mělo dostat využívání vodíku, a to hlavně v chemickém a ocelářském průmyslu.

Agentura se zaměřila i na oblast zemědělství, konkrétně chovu dobytka pro maso a mléko. Roční spotřebu masa na obyvatele, která je v Německu nyní na 60 kilogramech, je prý radikálně nutné snížit na necelých 16 kilogramů. Vadí navíc i mléko. Až 15 procent jeho spotřeby by se mělo nahradit alternativními rostlinnými produkty.

Omezení spotřeby masa požaduje i Světový fond na ochranu přírody. Podle fondu je to nutné pro zásadní pro odvrácení hrozivých následků klimatické změny. Lidstvo musí jíst až o 90 % méně masa, tvrdí studie Světový fond na ochranu přírody. Plány EU jsou vražedné. Zastavme je, dokud je čas, varuje europoslanec

Zdroj: spiegel.de, nature.com, echo.24.cz.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu