|  ZPRÁVY
po 22. dubna, svátek má Evženie, zítra Vojtěch
Domácí
Benzín je v Česku nejdražší od roku 2014 

Češi se musí připravit na prudké zdražování. Cena benzínu začala skokově růst

28. září 2021 11:36 / Depositphotos
 0   0
Ceny v Česku rostou nevídaným tempem. Zdražuje se prakticky všechno. Benzin je nejdražší od prosince 2014, ceny stavebních materiálů vzrostly až o sto procent oproti loňsku, ceny bytů rostou nejrychleji od roku 2006. A další zdražování ještě do konce roku přijde.

Ceny pohonných hmot neustále rostou. Ve srovnání s minulým rokem je benzín dražší až o šest korun a nafta o více než čtyři koruny. Podle ekonomů můžeme čekat, že po volbách se ceny opět výrazně zvýší.

Cena ropy Brent dnes ráno středoevropského přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od 17. října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodraží benzín i naftu českým motoristům.

Benzín tak včera vystoupal na cenu 33,95 koruny za litr. Je tak nejdražší od 10. prosince 2014. Čerpací stanice zdražují benzín ještě nad rámec zdražení ropy, jelikož se hojí po pandemické krizi a snaží se vézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.

Nafta nyní stojí 31,90 koruny za litr a je tak nejdražší od 30. ledna 2020. To ale pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo.

Ropa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU (viz graf níže). Částečně totiž ropa může plyn zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn. Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy. Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku. Rusko drží Evropu v energetické pasti. Odmítá zvýšení dodávek plynu.

Zdroj: bloomberg.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu