Lidský mozek sehrává nerovnou bitvu s umělou inteligencí. Opravdu lidé vědí, co dělají?
Člověkem vytvořená umělá inteligence přináší obrovskou technologickou revoluci, experti ale zároveň varují před řadou rizik. Velice totiž záleží na tom, k čemu je umělá inteligence využita. Uvedl to Demis Hassabis ze společnosti DeepMind, která je v oblasti umělých inteligencí světovým lídrem a jejíž algoritmy dokáží lidský mozek v některých disciplínách doslova zesměšnit.
Hassabis v roce 2016 šokoval svět, když jeho umělá inteligence AlphaGo excelovala ve hře go. Porazila totiž lidské hráče, což bylo do té doby považováno za nemožné. Zaskočilo to tehdy všechny, jak hráče, tak samotné vývojáře těchto algoritmů. V ten den si každý uvědomil, jak daleko umělá inteligence skutečně je a že lidský mozek nad algoritmy značně zaostává.
Nová verze AlphaGo Zero (dále AGZ), na jejímž vývoji se podíleli také lidé z Google, dostala tento název proto, že začíná s učením hry od začátku. Starou verzi algoritmu přitom porazila 100:0, což je opět těžko uvěřitelný pokrok. Zajímavé je, že jediné, co algoritmu lidé do začátku dali, byla pravidla stolní hry go. Během tří dnů ji dokonale pochopil a získal ve hře zkušenosti lidí, které nasbírali za stovky let.
„Věříme, že půjde o jednu z nejprospěšnějších technologií, které kdy lidstvo mělo,“ uvedl Hassabis. Připustil ale také možná rizika: „Záleží to na tom, jak se jako společnost rozhodneme umělou inteligenci využít. Podle toho budou dopady prospěšné, nebo špatné,“ dodal (čtěte: Umělá inteligence objevila osmou planetu obíhající jedinou hvězdu).