|  TECHNIKA
út 14. května, svátek má Bonifác, zítra Žofie
Věda a technika
Část sochy starověkého vládce objevili dělníci během výkopu drenáže 

Dělníci vykopali tisíce let starou sochu největšího vládce starověkého Egypta

03. března 2018 08:02 / Internet
 34   0
Během výkopových prací ve městě Asuán na jihovýchodě Egypta objevili místní pracovníci část sochy Ramsesse II. Faraón, někdy přezdívaný také Ramsesse Veliký, byl jedním z nejvýznamějších vládců starověkého Egypta.

Dělníci, kteří pracovali na odvodnění okolí egyptského chrámu Kóm Ombo, odkryli část unikátní starověké sochy. Přivolaní archeologové, kteří cenný nález vyzvedli, poté zjistili, že se jedná o hlavu jednoho z největších staroegyptských vládců faraóna Ramsesse II.
 
Starověký panovník byl třetím vládcem 19. dynastie v období 1279 – 1213 před naším letopočtem. Ramsesse II. vedl mnoho vojenských výprav s cílem rozšířit území Egypta a díky jeho velice dobyvačné politice se území říše rozprostíralo od Sýrie po Núbii.

Prosperitu říše za jeho vlády dokazuje řada monumentálních staveb jako například stavba obrovského sloupového sálu ve vésetském chrámu nebo chrám ve Vésetu, který dostal název Ramesseum.

Chrám Kóm Ombo, ve kterém byla vzácná část sochy objevena, se nachází na východním břehu Nilu v jihovýchodním Egyptě. Stavba leží přibližně 3,5 kilometru jihozápadně od města Kóm Ombo. Vznik této starobylé památky se datuje do Ptolemaiovského období, menší části pak byly dostavěny za vlády Římanů.

Chrám byl zasvěcený bohům Harverovi se sokolí hlavou a krokodýlímu bohovi Sobekovi. Díky tomu je starověký chrám často nazýván „dvojitým chrámem“. Starověká památka je dnes výrazně zdevastována erozí a záplavami, které na ni po tisíciletí působily.

Egypt neustále zveřejňuje nové vykopávky s cílem přilákat turisty, kteří na zemi zanevřeli po sérii konfliktů, které v zemi nastaly po roce 2011. Příliv turistů se sice daří obnovovat, ale stále se počet návštěv pohybuje zhruba na polovině oproti roku 2010.

Podobnou část, která ale pocházela z mnohem větší sochy Ramsesse II., objevili egyptští archeologové také v minulém roce. Unikátní nález byl objeven během prací přímo v Káhiře (čtěte: Archeologický nález nevyčíslitelné hodnoty objevili dělníci na staveništi v Egyptě).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu