|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Auto
Francii došla trpělivost s problematickým ovzduším velkoměst 

Úplný zákaz naftových i benzinových vozidel? Ve Francii to myslí naprosto vážně!

12. července 2017 13:08 / Shutterstock
 0   0
Nový ministr pro životní prostředí Nicolas Hulot ve čtvrtek oznámil, že Francie do roku 2040 zakáže provoz všech automobilů s benzinovým a naftovým motorem. Ministr také představil celou řadu opatření v rámci ambiciózního plánu nově zvoleného francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který chce vytvořit do roku 2050 uhlíkově neutrální Francii.

Hulot pro média uvedl, že si je vědom toho, že tyto cíle vyvíjí velký tlak na francouzské výrobce automobilů a zároveň uvedl, že mají vypracovaný plán jejich podpory. V rámci těchto plánů se například počítá s tím, že chudší domácnosti dostanou dotaci na výměnu starého neekologického automobilu za ekologicky čistou alternativu.

Oznámení přišlo krátce poté, co automobilka Volvo uvedla, že do roku 2019 plánuje výrobu vozidel pouze s elektrickým nebo hybridním pohonem.

Na tiskové konferenci Hulot novinářům také sdělil, že Francie rovněž přestane k výrobě elektřiny používat uhlí. Pro podporu tohoto plánu uvolní tamní vláda až 4 miliardy EUR, které by měly pomoci zvýšit energetickou účinnost. Zároveň také uvedl, že do roku 2025 chce vláda snížit energetický podíl jádra v zemi z 75 na 50 procent.

„Chceme dokázat, že boj proti změně klimatu může vést ke zlepšení každodenního života francouzského lidu,“ řekl Hulot.

Francie ale není zdaleka jedinou zemí, jejímž cílem je zbavit se vozidel se spalovacími motory. Nizozemsko a Norsko již před časem uvedly, že se chtějí zbavit benzínu a nafty do roku 2025. Německo a Indie oznámily podobné plány směřující k roku 2030.

Francouzský ministr pro životní prostředí také oznámil plány na ukončení dovozu produktů, jako je palmový olej a neudržitelně pěstovaná sója, které přispívají k odlesňování po celém světě, zejména v Amazonském lese, v jihovýchodní Asii a v Kongu. Tyto produkty totiž přeneseně představují až 10% celosvětových emisí skleníkových plynů.

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu