Gigantická sluneční erupce míří k Zemi. V některých částech planety rozzáří noční oblohu
Vědci v uplynulých dnech pozorovali celkem sedmnáct silných erupcí na Slunci, které vycházely z jediné skvrny. Dvě z těchto erupcí se řítí obrovskou rychlostí směrem k Zemi. Jakmile se sluneční vítr setká s naší atmosférou, vznikne silná geomagnetická bouře úrovně G3, která v některých částech planety způsobí jasnou polární záři. Tato záře se navíc podle expertů může dostat mnohem blíže k rovníku, než bývá obvyklé.
Bouře G3 jsou klasifikovány jako velmi silné geomagnetické bouře, což znamená, že blížící se výbuch Slunce by mohl přinést polární záři až na jih do Pensylvánie, Iowy a Oregonu.
Silné erupce na Slunci
Tyto silné erupce vycházejí ze sluneční skvrny vedené pod označením AR2975, která již od počátku tohoto týdne vystřeluje záblesky elektricky nabitých částic ze sluneční plazmy. Sluneční skvrny jsou na povrchu Slunce viditelné v místech, kde silná magnetická pole, vytvořená tokem elektrických nábojů, náhle prasknou. Výsledné uvolnění energie spustí výbuchy záření nazývané sluneční erupce a výtrysky slunečního materiálu nazývané výrony koronální hmoty.
Během tohoto fenoménu letí nabité částice vesmírem a právě ty jsou důvodem, proč se na Zemi objevuje v oblastech kolem pólů takvaná polární záře. Tyto nabité částice se nazývají solárním větrem, a jakmile vstoupí do atmosféry, začnou reagovat s jinými částicemi a vytváří se známé nazelenalé světlo.
Destruktivní geomagnetické bouře
Očekává se, že energie z bouře bude absorbována naším magnetickým polem. Některé geomagnetické bouře mohou však způsobit škody, jako tomu bylo v případě čtyřiceti zničených satelitů Starlink Elona Muska. Na zemském povrchu pak může po proniknutí částic dojít k poškození citlivých elektronických přístrojů. Dále čtěte: (Vědci objevili ve vesmíru velice zvláštní planetární systém. Do této chvíle nic podobného neviděli).
Zdroj: Livescience.