Záhadné obří nádoby z kamene byly objeveny v Indii. Vytvořila je neznámá civilizace
Archeologové objevili v Indii hned na čtyřech místech ukryté obří kamenné nádoby vyrobené z pískovce. Tyto zvláštní nádoby různých tvarů a velikostí již byly objeveny dříve. Nově objevené nádoby byly většinou ukryté v zemi nebo v hustém porostu. O tom, kdo tyto nádoby vyrobil a k čemu se používali, vědci stále jen spekulují.
Díky novému objevu se zvýšil celkový počet známých nalezišť těchto pradávných pozůstatků neznámé civilizace na jedenáct. Další podobná místa byla nalezena také v Laosu a Indonésii. Nádoby z pískovce se datují do období mezi druhým tisíciletím před naším letopočtem a 13. stoletím našeho letopočtu. Lidské pozůstatky nalezené v laoských nádobách a jejich okolí naznačují, že mohly být používány pro obřadní praktiky.
Stovky záhadných nádob
Místa s megalitickými nádobami v indickém Assamu byla poprvé formálně popsána v roce 1929 britskými úředníky Philipem Millsem a Johnem Henrym Huttonem, kteří uvedli šest nalezišť. Sedmé místo bylo objeveno až při expedici v letech 2016–2017 a několik dalších pak v roce 2020.
Během průzkumů těchto lokalit bylo během let nalezeno celkem 797 různých pískovcových nádob na ploše okolo 300 čtverečních kilometrů. Zdá se, že tyto nádoby byly záměrně umísťovány na hřebenech, výběžcích a kopcích s výhledem na nížiny. Velkou zvláštností také je, že v jejich okolí nenašli archeologové žádné zdroje pískovce a je tedy záhadou, jak se na ta místa dostaly.
Stále čekají na své objevení
Existují však některé stopy, které naznačují, že stejně jako laoské džbány mohly být assamské džbány používány pro obřadní nebo pohřební praktiky. Přestože jich bylo objeveno již mnoho, vědci předpokládají, že se v okolí nalezišť nachází stále ještě velké množství neobjevených nádob. V okolí Assamu je totiž hustě zalesněná krajina, která je jen velice obtížně přístupná. Dále čtěte: (Výzkum odhalil nové tajemství chobotnic. Na Zemi byly dávno před dinosaury).
Zdroj: Sciencealert, bbc.com.