|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Madagaskar byl domovem obrovských nelétavých ptáků 

Madagaskar byl posledním útočištěm dávno vyhynulých zvířat. Nový výzkum přepisuje dějiny planety

18. září 2018 17:33 / Internet
 19   1
Ostrov Madagaskar je jedním z nejpozději kolonizovaných částí pevniny, které lidé osídlili před deseti tisíci lety. Tento ostrov ležící poblíž afrických břehů byl domovem mnoha zvláštních druhů obřích zvířat. Nejnovější výzkumy naznačují, že některé z nich pravděpodobně vyhubili lidé.

Ještě poměrně nedlouho před příchodem lidí na Madagaskar zde žilo mnoho obrovských druhů zvířat včetně nelétavého ptáka s názvem aepyornis, který byl podobný dnešnímu pštrosovi. Mezi další zvláštní druhy patřil obří lemur, který dosahoval rozměrů orangutana.

Vědci se od nepaměti přeli o to, zda tyto druhy vyhubil člověk, nebo vyhynuly před jeho příchodem. Nedávno ale přišli archeologové s unikátním objevem, který naznačuje, že tato letitá vědecká diskuze se blíží ke konci. Podle závěrů vědeckého bádání se totiž lidé dostali na ostrov Madagaskar mnohem dříve, než se předpokládalo, a pravděpodobně tak žili se zdejší megafaunou v jedné symbióze.

Madagaskar se začal od zbytku světa lišit poté, co se před 88 miliony let odtrhl od Afriky. Jeho velké prostředí bohaté na živiny umožňovalo zdejším živočichům nebývalou prosperitu. Jedním z nejzajímavějších druhů byl obrovský nelétavý pták s názvem aepyornis. Na kostech obřích nelétavých ptáků aepyornisů byly teď nalezeny stopy po čepelích, což naznačuje, že ptáci a lidé spolu existovali déle, než se čekalo.

Archeologové se v roce 2008 dozvěděli o nálezu kostí dinosaura, které objevili hledači drahých kamenů. Při bližším průzkumu se ukázalo, že nejde o kosti dinosaura, ale o pozůstatky mnohem mladšího aepyornise. Po ohledání kostí v laboratoři však vědci zjistili neuvěřitelnou věc. Kosti vykazovaly známky po zranění ostrým předmětem, kterým mohlo být kopí nebo šípy, a navíc byly datovány do období, kdy na Madagaskaru již prokazatelně žili lidé.

Tento jedinečný důkaz, který přepisuje dějiny Země, tak naznačuje, že lidé žili na Madagaskaru po boku megafauny nejméně tisíc let. Autoři studie se také domnívají, že samotný lov ptáků k jejich likvidaci nestačil a vymřeli až po změně podmínek na ostrově. Podle vědců je také možné, že první pokusy o kolonizaci Madagaskaru nemusely být úspěšné a první lovci zde mohli snadno zahynout. Pro definitivní potvrzení této teorie je však zapotřebí ještě řada výzkumů. Dále čtěte: (V jihoafrické jeskyni bylo objeveno nejstarší lidské umění na světě).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu