Zákeřná epidemie třetího tisíciletí! Nepodceňujte varovné signály tohoto onemocnění
Srdeční selhání si lidé často pletou s infarktem. Jde o onemocnění srdce, které je každoročně diagnostikováno u 40 tisíc lidí. Mnozí často ani netuší, na jaké varovné signály si mají dát pozor. Srdeční selhání si nejčastěji spojují s bolestí na prsou a u srdce, což jsou ale příznaky typické právě pro infarkt.
Srdeční selhání berou pouze jako "projev stárnutí". Rozdíl mezi srdečním selháním a infarktem dokážou podle výsledků průzkumu rozlišit pouhá 4 procenta Čechů. Rozpoznat příznaky srdečního selhání přitom není těžké.
Jaké jsou nejčastější příznaky srdečního selhání?
- Problémy s dechem
- Otoky nohou a kotníků
- Otoky břicha
- Náhlý nárůst váhy způsobený zadržováním tekutin v těle
- Nechuť k jídlu
- Častější močení
- Rostoucí únava a slabost
- Nadměrné bušení srdce
Ony různorodé projevy se málokdy spojují se srdcem. Část těchto příznaků si Češi nejčastěji spojují se stárnutím. Třeba dušnost si se srdečním selháním spojuje podle odborníků jen 56 procent lidí.
O srdečním selhání se často mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Jde o stále častější závažné onemocnění srdce. Polovina pacientů, kteří nejsou včas lékařsky ošetřeni, zemře do pěti let po stanovení diagnózy. Podle odborníků má včasné rozpoznání klíčový dopad na další život postižených osob. Víte, co způsobuje syndrom zlomeného srdce? Psali jsme o tom zde.
Lidské srdce bije bez zastavení a odpočinku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dnů v roce. Pracuje i tehdy, když my odpočíváme. Nezapomínejte, že i tento super výkonný orgán se ale také někdy může pokazit. A stejně jako chodíme do servisu na pravidelné prohlídky s autem, měli bychom chodit i na pravidelné lékařské prohlídky se srdcem. Naše srdce si to opravdu zaslouží.