|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Jaký vliv má medovina na naše tělo? 

Alkohol metla lidstva? V případě tohoto nápoje je opak pravdou

09. listopadu 2017 14:44 / Shutterstock
 30   2
Říká se, že alkohol je metla lidstva. Vědci ale přichází se stále novými teoriemi, že některé druhy alkoholických nápojů mají na náš organismus pozitivní vliv. Přesně to je i případ medoviny.

Tento nízkoalkoholický nápoj, jehož součástí je i med, je chutný ať teplý nebo vychlazený. A jaký vliv má na naše tělo?

Co je to medovina?

Medovina je kvašený nápoj z medového roztoku s nízkým obsahem alkoholu. Je to v podstatě medové víno, které nejčastěji obsahuje okolo 13 procent alkoholu. Tento nápoj vzniká s pomocí vinných kvasinek v medovém roztoku. Základními složkami při výrobě medoviny jsou med a voda. Směs se nalije do kvasných nádrží, do kterých se přidá vinná kvasinka. Ke kvašení dochází při teplotě přibližně 17 ° C, přičemž proces může trvat až několik týdnů.

Historie medoviny sahá pořádně daleko. Vyráběli si ji už ve starověkém Řecku, Římě či Egyptě. Znali ji Germáni, Keltové i Slované. V současné době se již medovina vyrábí po celém světě a díky různým recepturám všude chutná úplně jinak.

Druhy medoviny

Není medovina jako medovina. Existuje totiž množství různých postupů a receptur na její přípravu. Rozličné druhy medovin však můžeme rozdělit alespoň do základních kategorií. V první řadě je nutné zmínit tradiční medovinu, která se vyrábí pouze z medu a vody a nepřidávají se do ní žádné další příchutě. Tento druh medového nápoje je nejcennější, protože je přirozený a s čistou chutí. Světlá medovina se připravuje z květového medu, proto má typickou zlatavou barvu. Pro tmavou medovinu se zase používá tmavší lesní med.

Do tohoto druhu nápoje se někdy přidávají různé příměsi. Může jít například o byliny nebo koření. Často padá volba na skořici, hřebíček, zázvor, mátu, vanilku, koriandr či muškátový oříšek. Existují však i ovocné medoviny, do kterých se přidává ovoce nebo ovocné šťávy. Známá je jablková i hroznová medovina.

Jaké účinky má medovina na naše tělo?

Že med, který je základní surovinou při její výrobě, má pozitivní účinky na naše tělo je známo již od nepaměti. Avšak i medovina nám má co nabídnout. V tomto nízkoalkoholických nápoji byly objeveny flavonoidy a fenolické látky. Jde o přírodní bioaktivní sloučeniny, které působí antioxidačně a antimikrobiálně a mají protirakovinné a protizánětlivé účinky.

Kromě toho medovina i díky obsahu alkoholu napomáhá k látkové výměně a podporuje prokrvení. Rovněž ovlivňuje zvýšení hladiny dobrého cholesterolu a ten špatný naopak snižuje. Medovina dokáže podpořit imunitní systém a může být prevencí před různými nemocemi. Tento nápoj má vliv na odkyselení organismu, pročišťuje trávicí trakt a odstraňuje stres. Samozřejmě, nemůžeme zapomenout na to, že o zmíněných pozitivních vlivech medoviny můžeme mluvit pouze v případě rozumné konzumace. Rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Na co si dát pozor při koupi kvalitního medu, si přečtete v našem dalším článku.

Zahřejte se medovinou

Medovina se pije studená i teplá. Při podávání za studena by měla mít ideálně kolem 15 stupňů. Horká medovina by zase neměla překročit teplotu 60 stupňů. Kalíšek tohoto medového nápoje si můžete vychutnat samostatně, nebo si zkuste trochu přidat do oblíbeného ovocného čaje. Z medoviny se dá připravit i úžasný nápoj na zahřátí do sychravých podzimních nebo zasněžených zimních dní.

Co budete potřebovat

Budete na něj potřebovat 0,5 dcl medoviny, jednu mandarinku, tři pomeranče, jednu celou skořici, pět hřebíčku a čajovou lžičku medu. Šťávu z mandarinky a pomerančů nalijte do menšího hrnce, přidejte skořici i hřebíček a nechte krátce přejít varem. Ale opravdu jen krátce. Potom hrnec odstavte z ohně a jeho obsah nechte mírně vychladnout. Následně přidejte med a medovinu. Dobře promíchejte a můžete podávat.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu