|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Poruchy štítné žlázy jsou různé, ale vždy je nutná návštěva lékaře 

Nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má

01. listopadu 2017 14:47 / Shutterstock
 83   0
I tak malý orgán, jakým je štítná žláza, dokáže nadělat velké problémy. Stačí, když nefunguje přesně tak jak má a na našem těle se to projeví nejrůznějšími způsoby.

Neléčení těchto problémů může vést ke vzniku dalších nemocí. Poruchy štítné žlázy jsou různé, ale nejčastěji mezi ně řadíme hypertyreózu či hypotyreózu.

Hypertyreóza vs. hypotyreóza

Právě hypertyreóza a hypotyreóza jsou nejčastějšími poruchami štítné žlázy. Hypertyreóza je zvýšená činnost štítné žlázy. Je to stav, při kterém je výdej hormonů vyšší, než je nutné. Hypotyreóza je přesným opakem tohoto stavu. Jde o onemocnění, při kterém žláza neprodukuje dostatek hormonů. Na kondici štítné žlázy  má negativní vliv kouření, stres, nedostatek jódu, virové a bakteriální infekce i některé léky se specifickým složením.

Jak se mohou poruchy štítné žlázy projevovat?

Únava

I když je u hypertyreózy hormonů hodně a při hypotyreóze málo, obě onemocnění mají některé projevy podobné. Pokud se člověk probouzí s pocitem únavy, může to naznačovat sníženou činnost štítné žlázy. Špatná činnost žlázy totiž snižuje výkonnost organismu, což může způsobovat neustálou ospalost i během dne. Rovněž je pro tento stav charakteristické velmi obtížné probouzení. Únavou se však může projevovat i zmiňovaná hypertyreóza. Kvůli nadbytku hormonů je totiž spánek nekvalitní.

Změny hmotnosti

Dalším příznakem narušené funkce štítné žlázy je prudká změna hmotnosti. Tento orgán má totiž na starosti metabolismus, proto při jeho poškození může docházet k výkyvům na váze. V případě, že jste zaregistrovali náhlý nárůst vaší hmotnosti, přičemž se váš kalorický příjem nezvýšil, je vhodné konzultovat s lékařem i tuto možnost. Důvodem k ostražitosti je i bezdůvodný náhlý pokles váhy.

Zvýšená chuť k jídlu

Při zvýšené funkci štítné žlázy se může u postiženého výrazně zvýšit chuť k jídlu. Hyperaktivní žláza však zajistí, že i přebytečné kalorie budou využity. Znamená to, že přejídání se vůbec nemusí vést k nárůstu hmotnosti. Naopak. Stává se, že pacient i přes vyšší konzumaci jídla ztrácí na váze.

Problémy s hrdlem

Velmi častým příznakem poruchy štítné žlázy je i nepříjemný pocit v krku, spojený s bolestí. Při nesprávné funkci může docházet k otoku žlázy. Ten pak začne vyvíjet tlak na okolní tkáň a způsobí bolest. U postižené osoby mohou rovněž objevit problémy při polykání. Při zmíněných potížích je vhodné navštívit lékaře.

Střevní potíže

I rozličné střevní problémy mohou naznačovat, že vaše štítná žláza nepracuje správně. Pro hypotyreózu je typická dlouhodobá zácpa. Naopak, pokud štítná žláza produkuje nadbytek hormonů, velmi často se objevuje průjem.

Emocionální problémy

Nedostatky ve funkci štítné žlázy se mohou projevovat nejen fyzicky, ale i psychicky. Lidé, kterým tento orgán nefunguje správně, mohou zažívat emocionální výkyvy. Typickým příznakem jsou pocity deprese a smutku při hypotyreóze. Hyperfunkční štítná žláza zase může vyvolávat úzkost.

Změna kvality pokožky i vlasů

Poruchy štítné žlázy se mohou odrazit i na vašich vlasech či pokožce. Právě vlasy jsou na hormonální změny velmi citlivé. Při dysfunkční štítné žláze dochází v některých případech ke zvýšenému vypadávání vlasů. Vlasy jsou i křehčí a rostou pomaleji. Co se týče pokožky, ta je vlivem nesprávné funkce štítné žlázy sušší a citlivější. Projevem onemocnění bývá i pomalý růst nehtů.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu