Léčivá síla skořice. Odhalte pozitivní vliv na vaše tělo
V dávné minulosti se skořice vyvažovala zlatem. Za zázračnou ji považovali už staří Řekové a Egypťané. Výborně jim posloužila na mykózy nohou či gastrointestinální problémy. Ve středověku byla po pepři nejpopulárnější kořením.
Skořice je vnitřní vrstva kůry stromu, který je příbuzný vavřínu, tedy bobkovému listu. Existují dvě základní formy skořice: cejlonská skořice je světlejší a jemnější a čínská, která je tmavší a silnější.
Jaký má vliv na naše zdraví?
- Podporuje imunitní systém
- Má silné antiseptické účinky
- Detoxikuje organismus
- Podporuje trávení
- Urychluje metabolismus
- Podporuje pravidelnou stolici
- Zklidňuje nervový systém
- Eliminuje stres
- Zvyšuje pozornost
- Uvolňuje hleny
- Odstraňuje plynatost
- Eliminuje bolesti břicha
- Podporuje dobrý spánek
Skořice a hubnutí
Skořice je prospěšná i při udržování tělesné hmotnosti. Patří k "hřejivému koření", které podporuje vznik tepla v těle. Pokud organismus produkuje teplo, spálí více energie, a tím i kalorií. Kromě toho pomáhá i při Alzheimerově chorobě. Může blokovat vznik nepříznivých usazenin v mozku a pomáhá je odbourat. Nádherná vůně skořice také aktivuje mozek. Znáte banánovo skořicový hit na hubnutí? O jeho účincích se dočtete v našem dalším článku.
Protirakovinné účinky skořice
Skořice má podle posledních výzkumů i protinádorové účinky. Připisuje se jí totiž schopnost bránit nekontrolovanému bujení buněk. Laicky řečeno jde o to, že skořice k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií. Mimo to se ukazuje, že skořice pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru a má tak příznivý vliv na cukrovku 2. typu.
Pozor na nadměrnou konzumaci
Při nadměrné konzumaci může skořice u citlivých osob vyvolat alergické reakce, jako jsou vyrážky, kopřivka a podobné nepříjemnosti. Skořice bychom neměli konzumovat více než 4 g denně. Odborníci doporučují, že dostatečné množství je půl až jedna čajová lžička za den. Větší množství může vyvolat nepříznivé účinky. Na vině je látka kumarin, kterou skořice obsahuje. Kumarin je totiž toxický zejména pro játra a ledviny. Proto by si měli dávat pozor hlavně lidé s jaterními problémy.