|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Jak se na podzim a v zimě vyhnout chřipkám a nachlazení? 

Co dělat, abyste se ubránili největším zimním zabijákům?

04. listopadu 2017 15:36 / Shutterstock
 6   0
Sezóna chřipek, infekcí a nachlazení se nezadržitelně blíží. A tak by bylo dobré se jim ubránit a podzimní a zimní období přečkat ve zdraví. Budete-li se držet následujících doporučení, dost možná se vám to konečně podaří.

Jak se na podzim a v zimě vyhnout chřipkám a nachlazení?

Dopřávejte si vitamin C

Ze všech vitaminů je právě vitamin C nejúčinnější v boji proti infekčním onemocněním, protože se ho viry i bakterie bojí jako čert kříže. Protože je vitamin C rozpustný ve vodě a snadno se z těla vylučuje močí, nemusíte se bát, že by se vám v těle přespříliš hromadil. Proto si ho dopřávejte bez obav ve všech formách. Je pochopitelně zdravější jej přijímat z konzumace ovoce, než ve formě tablet. Velké množství vitaminu C obsahují všechny citrusové plody, černý rybíz nebo šípky. Jaké jsou největší přírodní zdroje vitamínu C? Přečtěte si v našem dalším článku.

Posilujte imunitu

Pro imunitu je důležitý dostatek spánku, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava. V poslední době vychází najevo především důležitá role kvalitního spánku pro správné fungování imunitního systému.

Pozor na vyschlé sliznice

První obrannou linií proti infekci pronikající zvenčí představuje naše kůže a sliznice. Aby však mohly správně plnit svoji funkci, musí být sliznice dostatečně zvlhčené a kůže hydratovaná a bez prasklin. Dodržujte pitný režim a kůži pravidelně hydratujte.

Nekuřte

Je dávno prokázáno, že kuřáci tráví na nemocenské více času než jejich vrstevníci, kteří se obejdou bez cigarety. Kouření oslabuje imunitní systém a poškozuje dýchací cesty, které jsou proto náchylnější k onemocnění.

Pozor na přetopené místnosti

Prudké výkyvy teplot oslabují náš organismus natolik, že se snadno stává kořistí infekce. Doma proto přes zimu udržujte spíše nižší teplotu. Kromě pevnějšího zdraví i ušetříte.

Důležité jsou procházky

Dopřávejte si pravidelný pohyb v přírodě. Uzavřené a málo větrané prostory představují ráj pro šíření choroboplodných zárodků.

Co na nás v zimě číhá? Přehled největších zabijáků

V zimním období se daří především viru chřipky, který dokáže zavírat úřady, nemocnice, školy i třeba divadla. Kromě něj se však v zimě můžeme potkat i s dalšími nebezpečnými mikroorganismy:

Rinoviry a další viry

Tito miniaturní trapiči jsou odpovědní za většinu případů nachlazení. Je jich tolik různých druhů, že se proti nim na rozdíl od chřipky nemůžeme chránit očkováním. Jako léčba nejvíce zabírají babské rady: horký čaj s citrónem, omotaný krk a teplá postel. Nachlazení má podstatně mírnější průběh než chřipka, do týdne by měly příznaky ustoupit a neměly by vás trápit vysoké horečky. Jaké jsou nejúčinější babské rady proti nachlazení si přečtete v našem článku zde.

Virus chřipky

Všechny viry preferují spíše chladné počasí, ale virus chřipky je v tomto ohledu labužník. Nejvíce případů se vynoří pravidelně v prosinci a v lednu, po zbytek roku bývá klid. Chřipková infekce přitom znamená pro náš organismus mnohem větší zátěž než běžné nachlazení. Kromě očekávaného chrapotu a rýmy se přidává těžká únava, bolest kloubů a svalů a především vážné oslabení imunity. Právě toto oslabení způsobuje, že za chřipkovou infekcí nezřídka následuje zápal plic nebo jiné vážnější onemocnění.

Streptokoky

Rovněž streptokoky využívají zimní sezóny a vrhají se na osoby, jejichž imunita byla oslabena chřipkou. Streptokoků je více druhů, běžně způsobují angínu nebo zápal plic (pneumokok). I když antibiotika v současnosti na streptokoky spolehlivě zabírají, pro starší nebo oslabené pacienty může i dnes zápal plic, ale i chřipka, představovat smrtelné onemocnění.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu