|  BYDLENÍ
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Spotřebiče
Ne nadarmo se říká, že čistit plynový sporák je zdaleka nejhorší. Když ale víte jak na to, hravě to zvládnete. 

Jak vyčistit rošt a hořáky u plynového sporáku, aby se opět leskly novotou

14. července 2020 14:26 / Shutterstock
 0   0
Pokud doma vaříte na plynu, sami víte, že stačí malá nepozornost a malér, který dovede způsobit vzkypělý pokrm, je na světě. Všechny druhy sporáků potřebují péči. Sklokeramickou desku vyčistíte škrabkou, elektrický sporák houbičkou nebo plastovou drátěnkou, rošt a hořáky u plynového sporáku potřebují také speciální postup.

Stejně jako u všeho platí, že když problémům předejdete, nemusíte je pak řešit. V ideálním případě proto otřete sporák, hořáky i rošt ihned poté, co dovaříte, nebo doobědváte. Čistý sporák s jednou skvrnou svádí k tomu, abyste to nechali být, ale skvrny budou přibývat, budou se připékat a dostat je pak dolů zabere zbytečně moc času a námahy. 

Pokud není váš rošt ještě tolik zašpiněný, do myčky nádobí ho dát můžete, ale většinou se stejně úplně nevyčistí. Určitě ale do myčky nedávejte hliníkové hořáky. Ty se jednak nevyčistí, ale hlavně v myčce již po prvním umytí chytnou šedý nádech a na jejich povrchu se vytvoří vrstva, která je jednak nepříjemná na pohled, ale i na omak. Dostat ji pak dolů je snad ještě náročnější, než umýt zašpiněné hořáky ručně drátěnkou.

Klasické čističe vám nepomohou

Pokusit se mýt všechny části plynového sporáku houbičkou na nádobí a jarem je zcela nemožné. Vyčistit hořáky ani mřížku, na které je často nános mastné špíny, není jednoduché a už vůbec ne obyčejným prostředkem na nádobí, který je na takovýto stupeň znečištění krátký. Ne nadarmo se říká, že čistit plynový sporák je zdaleka nejhorší. Nic vám nebrání pustit se do čištění houbičkou nebo drátěnkou a jarem. Ale! Nejspíš si poškrábete všechny části sporáku a po půldenním drhnutí vám upadnou obě ruce.

Zvolte kvalitní odmašťovač

Chcete-li špínu opravdu odstranit, aniž byste přišli o nervy a spoustu drahocenného času, vybírejte z kvalitních odmašťovacích přípravků, které jsou svým složením vhodné přímo na mastnou špínu na sporácích. Tyto přípravky jen nastříkáte na mřížku a hořáky, necháte působit a poté jen setřete starou houbičkou na nádobí nebo jednorázovou papírovou utěrkou. Pokud byl sporák opravdu hodně znečištěný, může se stát, že na něm i po setření nějaká špína zůstane. Dočistěte ji houbičkou.

Parní čištění

Úklid pouze párou ocení především alergici, ale i ti, kteří nemají v oblibě chemická čistidla. Parní čističe zničí 98 % všech bakterií a alergenů a navíc i ušetříte, protože si vystačíte jen s vodou. Pomocí kvalitního parního čističe si navíc ulehčíte práci, protože díky vysoké teplotě a velkému tlaku páry velmi rychle a snadno vyčistíte veškeré nečistoty. Pára se navíc dostane i na místa, na která byste houbičkou nedosáhli. Na připálenou mastnotu už ale pára nefunguje a musíte tudíž použít i mechanické čištění. Jednou možností je použít nástavec s kartáčkem, který tato místa vyčistí.

Zkuste i alternativy

Postupovat můžete i jinak, protože občas doma nemáte na čištění vhodný prostředek a zrovna se k vám chystá návštěva. Cítíte, že jste zanedbali úklid, ale nějak to teď prostě vyčistit musíte! Zkuste sáhnout po věcech, které máte doma - sice se trochu zapotíte, ale jde to:

Sůl – vystříkl vám při smažení olej nebo rajčatová omáčka? Posolte je a vařte dál. Po dokončení jídla zbude pouze hromádka popela, kterou snadno setřete.

Pytel na odpadky – špinavý rošt vložte do roztoku hrnku mýdla, hrnku octa a horké vody a uzavřete. Dejte do vany a nechte působit jednu hodinu. Poté omyjte houbičkou a osušte. Psali jsme také: Jak na vodní kámen v rychlovarné konvici. Pozor na velmi častou chybu, kterou ji můžete zničit.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu