|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Koupelna
Nejčastěji bývá rez v koupelně důsledkem tvrdé železité vody 

Rez na dlaždicích nebo ve vaně účinně zlikvidují i domácí pomocníci

09. července 2020 11:11 / Pinterest
 1   0
Rez nemusí být nutně známkou toho, že se z vás stal bordelář. Často bývá důsledkem tvrdé železité vody nebo kontaktu s kovovými předměty. Může se objevit na mnoha typech povrchů a nezřídka bývá k vidění i v koupelně. Místo chemických čistidel vytáhněte do boje s domácí prostředky.

Se stopami rzi se můžeme setkat na vodovodních bateriích, odtoku ve vaně či v umyvadle, stejně tak na sprchové hlavici. Pokud jde o nerezový povrch, bez obav použijte na vyčištění rzi obyčejný ocet, který si s ní během chvilky poradí. Na skvrny na dlažbě, obkladech nebo ve vaně sáhněte po některé z následujících ingrediencí.

Citron a sůl

Za vyzkoušení stojí dvě kuchyňské ingredience, které jednoduše fungují. Rezavá místa potřete nebo pokapejte citronovou šťávou a posypte solí. Nechte působit ideálně několik hodin a poté jednoduše setřete hadříkem z mikrovlákna. Následně vanu nebo dlaždice opláchněte.

Vinný kámen a citron

Velmi účinný je na čištění rzi také vinný kámen. Pokud jej neseženete, neváhejte jej nahradit kypřicím práškem z vinného kamene. Smíchejte jej s citronovou šťávou nebo citronkou a kašičku naneste na postižená místa. Znovu nechte působit několik hodin a poté dočistěte starším zubním kartáčkem.

Jedlá soda a vinný ocet

Starší zubní kartáček se vám bude hodit i tentokrát. Namočte jej do vody a rezavá místa bohatě posypte jedlou sodou a čistěte. Když vám to nepůjde, nechte sodu s vodou na postižených místech nějakou dobu působit. Další čištění už by mělo jít snadněji. Vodu lze také nahradit vinným octem.

Brambora a mýdlo

Tuhé mýdlo nechte rozpustit ve vodě a poté do něj namočte větší překrojenou bramboru. Rezavé skvrny na dlaždicích nebo obkladačkách s ní zkuste vydrhnout. Na pomoc si můžete vzít i další zmíněné ingredience a starší zubní kartáček.

Alobal

Rez můžete dostat i z pochromovaného povrchu, to když si vezmete na pomoc kousek alobalu. Namočte jej ve vodě nebo v octu a rezavou skvrnu jím jemně třete. Elektrony, které se třením mezi oběma kovy přenášejí, proces reznutí spolehlivě zvrátí. Dále čtěte: Se zaschlými kapkami ve sprše si poradí tři kuchyňské ingredience.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu