|  ZPRÁVY
st 21. února, svátek má Lenka, zítra Petr
Domácí
Věkový strop 65 let je ekonomicky neudržitelný a některá z dalších vlád jej může změnit 

Zapomeňte na současnou hranici odchodu do důchodů. Je to utopie, varují experti

09. října 2021 06:51 / Pixabay Sarablatter
 0   0
Bývalá Sobotkova vláda zavedla nová pravidla pro odchod do důchodu v ČR, která určuje zastropování věku odchodu do důchodu na úrovni 65 let. Ty však začnou v platit až v roce 2030, kdy poprvé půjdou muži i ženy do důchodu shodně. Řada odborníků ale upozorňuje, že věkový strop 65 let je ekonomicky neudržitelný a některá z dalších vlád jej bude muset změnit.

Na začátku roku 2018 došlo k novelizaci zákona o důchodovém pojištění, která má za cíl snížit odchodový věk do starobního důchodu u čerstvě narozených dětí, které by při stavu před změnou zákona měly nárok na starobní důchod až po 70. roku života. Změnou zákona došlo k zastropování věku na hranici 65 let bez ohledu na počet vychovaných dětí. Na první pohled se tato změna může jevit pozitivně, až do doby než si uvědomíte následující fakta.

Novela se dotkla všech osob, které se narodily po roce 1965 a reálně začnou čerpat starobní důchod v roce 2030. Do roku 2030 bude stále docházet ke zvyšování odchodu do starobního důchodu u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, až se odchod zastaví na magické hranici 65 let.

Hranice 65 let ale není zárukou. V budoucnu důchodový věk s největší pravděpodobností poroste, což znamená, že změna zákona je pouze kosmetického charakteru a ve výsledku nic nikomu nezaručuje, pouze odsouvá problém na budoucí vládní uskupení. Zavedení stropu jako takového by mělo být každého pátého roku (v letopočtech končící číslovkou 4 a 9) přehodnoceno dle informací od ministerstva práce a sociálních věcí, kde zásadní informační roli bude mít Český statistický úřad, který eviduje a zkoumá demografický vývoj.

Jak přehodnocení bude pravděpodobně fungovat? Podle Martina Potůčka, který byl členem důchodové komise, by měli Češi strávit v důchodovém věku alespoň čtvrtinu života, tedy důchodový věk se bude neustále přepočítávat podle aktuálního věku dožití. Stále si myslíte, že půjdeme v 65 letech do důchodu? Délka života se dlouhodobě prodlužuje a nic nenaznačuje, že by tento trend měl skončit.

Po roce 2030 začne kvůli zastropování důchodového věku růst deficit důchodového účtu, a tím i státního rozpočtu. Třeba v roce 2040 jen kvůli samotnému zastropování vzroste pravděpodobně počet důchodců přibližně o 200 tisíc. A stejně se sníží počet plátců pojistného. Na to nejspíš bude muset parlament reagovat opětovným zvýšením důchodového věku. Důchodový účet a státní rozpočet totiž i bez zastropování budou pod tlakem stárnutí české populace.

Odborníci doporučují, aby si každý člověk stanovil finální sumu, kterou by měl mít k dispozici v 65 letech. Sumu, ze které bude moci postupně odčerpávat finanční prostředky řekněme do 85 let až 90 let. Pokud se vám podaří nashromáždit 1 000 000 korun, tak po dobu 20 let si přilepšíte měsíčně cca o 4 000 korun. Pokud chcete 8 000 korun, potřebujete našetřit 2 000 000 korun. 

Nesmíme zapomínat, že průměrný věk dožití v ČR se pohybuje kolem 78 let. S neustálým lékařským pokrokem tato hranice bude stále růst. Informativní výpočet starobního důchodu si můžete vypočít na důchodové kalkulačce. Důchody budou ještě vyšší, než se čekalo.

Zdroj: eportal.cssz.czfaei.cz

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu