|  ZPRÁVY
so 22. června, svátek má Pavla, zítra Zdeňka
Domácí
Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku 

Ministryně Maláčová má plán, pokud dojde k uzavření škol

22. září 2021 04:37 / Depositphotos
 0   0
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény.

Ministryně to uvedla na tiskové konferenci sociálních demokratů. „V pondělí na vládu předložím návrh na krizové ošetřovné. My nechceme zavírat školy, ale podle slov pana ministra zdravotnictví může docházet k lokálním uzávěrám. Minulý týden se tak stalo v Praze. Standardní ošetřovné se týká devíti kalendářních dnů, karanténa pro děti je 14 dnů. Pokud rodiče nemají už žádnou dovolenou, jsou pak pět dní bez výplaty," řekla Maláčová. Dodala, že rodič tak přicházejí o čtvrtinu příjmu.

Maláčová také uvedla, že vládě v pondělí předloží také návrh nařízení se zvýšením minimální mzdy na 18 tisíc korun. V pondělí o částce jednala tripartita, shodu nenašla. Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová pak řekli, že by o přidání mohl rozhodovat až příští kabinet po volbách. S tím ministryně práce nesouhlasí.

„Nevidím důvod k tomu, aby se to odkládalo. Předložím to na vládu a očekávám, že o tom bude vláda jednat. Není potřeba to odkládat na příští vládu," zopakovala v úterý Maláčová. Podle ní by mělo rozhodnutí padnout nejpozději se schvalováním rozpočtu v kabinetu a jeho předložením Sněmovně. Dolní komora má rozpočtový návrh dostat do konce září. Podle Maláčové by tak firmy i úřady a instituce měly čas výdaje plánovat a na navýšení výdělků se připravit.

Odbory návrh Maláčové s růstem nejnižšího výdělku o 2 800 korun podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Na tripartitě v pondělí navrhli přidání od ledna o 550 korun. Hospodářská komora označila plán Maláčové na navýšení na 18 tisíc korun za krok odporující ekonomické realitě. „Je to krajně nezodpovědné a neférové vůči podnikatelům, z jejichž peněz paní ministryně předvolební dárečky převážně financuje,“ uvedl v úterý prezident komory Vladimír Dlouhý. Komora poukazuje na to, že mzdové náklady na pracovníka s nejnižším výdělkem by se firmě zvedly ročně zhruba o 45 tisíc korun. Dusno by se dalo krájet. První budu mluvit já, utřela Maláčová svoji vládní kolegyni.

Zdroj: cssd.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu