|  ZPRÁVY
ne 21. dubna, svátek má Alexandra, zítra Evženie
Domácí
Energetická chudoba hrozí více než třem milionům Čechů 

Dopad Zeleného údělu bude ještě horší, než si dokážeme představit. Co všechno Evropě hrozí

17. září 2021 10:29 / Depositphotos
 0   0
V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů a podle odborníků na energetiku hrozí i v Česku. Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Dopad Zeleného údělu na životy každého z nás bude mnohem větší, než si teď myslíme. Energetická chudoba hrozí více než třem milionům Čechů a můžeme se rozloučit i s levným cestováním.

Ceny energií na podzim podle odborníků citelně porostou. „Všichni očekáváme, že cena elektřiny půjde nahoru," nastínil Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu pro TN LiVE. Konkrétní ceny ale budou známé až na přelomu listopadu a prosince.

V Evropě se objevuje akutní hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností, aktuálně hrozí třeba Británii nebo Irsku. „Napříč Evropou i u nás mizí část zdrojů elektřiny. V Německu odchází celá jaderná energetika, ale těch nových zdrojů není dost," vysvětluje zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Obnovitelné zdroje jsou podle něj fajn, ale rozhodně nestačí. „Systém je rozkolísaný, chybí záložní zdroje a ano, směřuje to i k blackoutům," nastínil Bartuška. Mohly by nastat kdekoliv a kdykoliv. „Já doufám, že k tomu nedojde, protože naše přenosové soustavy jsou velmi dobré. Ale skutečně stačí velmi málo a může se to stát i v Česku," myslí si Kusý.

Na energetiku bude mít dopad pravděpodobně i zelená politika, například Green New Deal (Zelený Nový úděl). Evropská komise v balíčku, který navrhuje od července, uvádí, že v důsledku těchto politik by mohla padnout do energetické chudoby třetina obyvatel EU (přes sto milionů lidí). V Česku by se tak mohlo jednat až o 3,5 milionu lidí.

„Dopad Zeleného údělu na životy každého z nás bude podle mě mnohem větší, než si dokážeme představit. Pokud se naplní všechno, co je v návrzích z července, tak zmizí levné letenky, zmizí auta na spalovací motor a všechno, co je dnes samozřejmé, je ve velkém ohrožení," myslí si Bartuška. Evropa si pod sebou podřezává větev. To, co na snížení globálních emisí ušetří, Čína během dvou let dožene.

Zdroj: tn.nova. cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu