|  ZPRÁVY
so 22. června, svátek má Pavla, zítra Zdeňka
Domácí
České vládě citelně roste úrok na dluh, bude méně na důchody 

České vládě citelně roste úrok na dluh. Zbude tak méně peněz na starobní důchody

21. září 2021 16:05 / Depositphotos
 0   0
České vládě citelně roste úrok na dluh, bude méně na důchody. Úrok se začátkem tohoto týdne dostal nejvýše od roku 2018. Je to nepříznivá zpráva pro vládu, neboť jí prodražuje financování jejího dluhu, který během pandemie dramaticky narůstá.

Úrok na českém desetiletém dluhopisu se podle dat Bloombergu dostal během včerejšího obchodování na úroveň 2,067 procenta (viz. graf níže). To je nejvyšší hodnota od prosince 2018. Je to nepříznivá zpráva pro vládu, neboť jí prodražuje financování jejího dluhu, který během pandemie dramaticky narůstá.

Pod vlivem rostoucího úroku na vládním dluhu stupňuje zejména ministryně financí Alena Schillerová svůj tlak na Českou národní banku, aby ta ve zpřísňování své měnové politiky postupovala pomaleji. ČNB jí ale dává zřetelně najevo, že nevyhoví.

Právě vyhlížený růst úrokových sazeb ČNB je jedním z faktorů, který stojí za růstem úroku na vládních dluhopisech, a tedy za zdražováním obsluhy vládního dluhu. Pokud bude muset vláda platit více na úrocích na dluhu, zbude jí méně třeba na navyšování starobních důchodů nebo na přidávání státním zaměstnancům.

ČNB se chystá ve zbytku roku svůj základní úrok poměrně razantně zvyšovat. Trh nyní předpokládá, že během následujících tří měsíců vystoupá základní úrok z nynější úrovně 0,75 na 1,50 procenta (viz.druhý graf níže). ČNB se tak bude snažit zejména mírnit zvyšující se inflační očekávání, která plynou z nynějšího zrychlování inflace, jež je z většiny dovezená, tedy plyne ze zahraničních faktorů mimo kontrolu ČNB.

Ministryně financí argumentuje, že současná inflace je pouze přechodného rázu. Zda je současná inflace ve světě přechodná, či ne, je předmětem horké mezinárodní polemiky ekonomů i politiků. Banka pro mezinárodní platby, „centrální banka centrálních bank“, se staví spíše na stranu těch, kteří míní, že nynější inflace ve světě je přechodná, daná post-pandemickým šokem, jenž však odezní. Další zátěž pro střední třídu. Budou muset přispívat na chudší obyvatele.

Zdroj: kurzy.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu