|  ZPRÁVY
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Domácí
Přidávání není žádoucí, ani udržitelné 

Nikdo vám nedá tolik, kolik my vám můžeme slíbit. Vláda už se ocitla zcela mimo realitu

13. září 2021 06:50 / Depositphotos
 0   0
Politici se před volbami předhánějí ve slibování platového navýšení. Premiér Andrej Babiš před týdnem záměr zvyšování platů ve veřejné sféře zdůvodnil vyšší inflací. Šéf sociální demokracie chce zase pro každého zaměstnance veřejné sféry navíc pevnou částku tří tisíc korun měsíčně.

Hamáčkova slova potvrdila i Jana Maláčová, šéfka resortu práce a sociálních věcí. „Chceme jít pevnou částkou, aby se zajistilo, že lidé peníze dostanou. Nesouhlasím s tím, že by se mělo přidávat jen některým. Chceme jít cestou 3000 všem státním zaměstnancům, nikoliv procentuálně,” představila svůj plán na valorizaci platů státních zaměstnanců Maláčová v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Zaměstnancům veřejné sféry by se tak měsíční výdělek navýšil průměrně zhruba dvojnásobně v porovnání s Babišovým záměrem. Podle Maláčové  by to pomohlo zejména nízkopříjmovým zaměstnancům, jako jsou například uklízečky či kuchařky. Navýšení platů by podle Maláčové vyšlo státní rozpočet na 20 miliard korun. Zhruba třetina by se podle ní prý do státní kasy vrátila ve formě odvodů.

Podle ekonomů není takové přidávání žádoucí, ani udržitelné.  Dále se rozevřou nůžky mezi výdělky ve veřejné a soukromé sféře. Odstrašujícím příkladem je přitom už vývoj v letošním druhém čtvrtletí. Mzdy v Česku rostly po očištění o inflaci během něj rostly meziročně nejvýrazněji minimálně od roku 1997, konkrétně o 8,2 procenta. Závratný růst byl dán poníženou základnou loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku i na mzdy nejtíživěji dolehla tehdy vrcholící pandemie. Také byl ovšem dán tím, že se letos ve druhém kvartále vyplácely mimořádné covidové odměny zdravotníkům.

Co však skutečně zaráží, je nebývalý rozdíl v růstu výdělků ve veřejné sféře a ve sféře soukromé. V prvně jmenované sféře rostly výdělky tempem 17,7 procenta. V soukromé sféře mzdy stoupaly jen ani ne polovičním tempem, o 8,8 procenta. Platy ve veřejné sféře táhly právě výdělky v sektoru zdravotní a sociální péče, kde narůst činil extrémních takřka 44 procent. K poklesu mezd došlo v jediném sektoru, a sice v peněžnictví a pojišťovnictví. Takže tento sektor má zásadní podíl na tom, že v soukromé sféře rostly výdělky výrazně pomaleji než ve sféře veřejné.

Stav, kdy výdělky ve veřejné sféře rostou dvojnásobným tempem oproti sféře soukromé, v níž dokonce někde i klesají, je zvláště v době těsně po prudkém ekonomickém propadu zcela neudržitelný. Fakticky se totiž platy ve veřejné sféře platí z daní sféry soukromé, nebo z dluhu, což jsou ovšem jen budoucí daně sféry soukromé. Pokud v něčem takovém chtějí Babiš nebo Hamáček pokračovat, měli by nejprve ozřejmit, kdy v hospodaření státu najdou pro takové navýšení odpovídající úspory. Do dluhu nelze sahat věčně. Dluh jsou jen budoucí daně. Maláčová vyrazila do boje za záchranu ČSSD. Reakce Kalouska na sebe nenechala dlouho čekat.

Zdroj: fxstreet.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu