|  TECHNIKA
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Věda a technika
Vědci poprvé zachytili na snímku nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru 

Astronomové měli neuvěřitelné štěstí. Objevili devět miliard světelných let od Země vesmírný unikát

04. dubna 2018 08:04 / Shutterstock
 1   1
Astronomové pořídili jedinečný záběr, na kterém je zachycena nejvzdálenější hvězda Icarus. K objevu tohoto velice jasného modrého obra dopomohla vědcům skvělá technika a také velká náhoda. K pořízení snímku se totiž naskytly ojedinělé podmínky.

Vesmírný Hubbleův teleskop pořídil naprosto unikátní fotografii nejvzdálenější hvězdy od naší planety. K pořízení unikátního snímku dopomohly astronomům naprosto ojedinělé podmínky.

Mezi hvězdou Icarus a Zemí se nacházela spousta galaxií, které světlo z hvězdy zvýraznily jako lupa. Ve správnou chvíli se navíc objevilo další těleso, které již jednou ohnuté světlo zvýraznilo ještě více a vytvořilo takzvanou gravitační čočku, díky které se podařilo hvězdu zachytit.

Stejný teleskop zaznamenal některé velmi vzdálené galaxie již v minulosti. Například v dubnu 2016 zachytil nejodlehlejší galaxii Gn-Z11, která je vzdálena 13,4 miliardy světelných let. Galaxie jsou ale mnohem větší než hvězdy a také jsou mnohem jasnější.

Obvyklé bývá, že hvězda vzdálená více jak 100 milionů světelných let již není pozorovatelná. Icarus je proto skutečným unikátem. „Je to poprvé, kdy vidíme zvětšenou, individuální hvězdu,“ uvedl hlavní autor studie Patrick Kelly.

Přímo mezi Hubblem a Icarusem je galaxie MACS J1149 + 2223, asi 5 miliard světelných let daleko. Tento klastr je velice masivní a jeho hmota vytváří v prostoru kolem něj silné gravitační pole.

Když světlo prochází tímto gravitačním polem, ohýbá se, což vytváří zvětšovací efekt nazývaný gravitační čočka. Díky této anomálii mohou astronomové vidět objekty, které by jinak nebylo možné pozorovat.

Ani díky tomuto zvětšení by však Icarus dalekohled neviděl, pokud by do cesty nevstoupilo další velké těleso, které celý efekt výrazně umocnilo. Díky tomu se efekt čočky zvětšil až tisíckrát a Hubbleův teleskop mohl Icarus zachytit.

Modrého veleobra přirovnávají jeho objevitelé k oknu do minulosti. Hvězda je totiž nyní ze Země pozorovatelná ve stavu, kdy byl vesmír asi o dvě třetiny mladší. Stáří kosmu se odhaduje na 13,8 miliardy let.

Některé, i když o něco méně významné vesmírné objevy se podařily i českým astronomům. Nedávno například obletěla svět fotografie českého astronoma, který zachytil červený Tesla Roadster na jeho vesmírné pouti (čtěte: Českému astronomovi se podařilo vyfotit Starmana na nekonečné pouti vesmírem).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu