|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Auto
Mořské řasy budou palivem budoucnosti 

Geneticky upravené mořské řasy mají velmi zajímavou vlastnost. Mohou se stát palivem budoucnosti

18. března 2018 09:50 / Shutterstsock
 2   0
Díky unikátním vlastnostem se laboratorně modifikované řasy mohou stát palivem budoucnosti. Paliva založená na výrobě z řas budou podle vědců do dvaceti let představovat největšího konkurenta ropné produkce.

Biotechnologická společnost Synthetic Genomics již tato paliva vyvíjí ve spolupráci s gigantem Exxon Mobil. Již v roce 2025 chtějí tyto dvě společnosti vybudovat nejméně jeden závod na výrobu deseti tisíc barelů dieselového a leteckého paliva z geneticky modifikovaných řas.

Na počátku spolupráce obou společností byla jejich snaha vyvinout palivo, jehož výroba bude cenově konkurenceschopná výrobě konvenčních paliv na bázi ropy při ceně 60 až 65 dolarů za barel ropy. Výsledkem jsou paliva na bázi geneticky upravených mořských řas, která jsou až sedmkrát učinnější než ta vyrobená z kukuřice.

Průlom ve výzkumu biopaliv z řas nastal v polovině minulého roku, když odborníci zjistili, že mohou množství tuku produkovaného řasami více než zdvojnásobit. Řasy tak mohou v zásadě produkovat sedmkrát víc energie na akr, než dává etanol na bázi kukuřice, který je dnes hlavním zdrojem biopaliv.

Vědci přišli na způsob, jakým řasy štěpí uhlík z oxidu uhličitého a vyrábějí tuky, a dokázali řasy geneticky modifikovat tak, aby byly schopné 40 procent oxidu uhličitého přeměnit na tuky. Původní odrůda řas zvládala přeměnit pouze 15 procent.

Obrovskou výhodou řas je také to, že mohou být pěstovány ve vyprahlých oblastech ve velké koncentraci v betonových nádržích se slanou vodou. Díky tomu nedochází k zabírání zemědělské půdy plodinami na výrobu současných biopaliv. V Kalifornii vznikne asi 200 pilotních nádrží, každá o ploše zhruba jednoho akru.

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu