|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Mikroplasty představují vážný ekologický problém 

Obrovský plovoucí ostrov z plastů v Tichém oceánu už zabírá plochu jako polovina Evropy a rychle se zvětšuje

25. března 2018 08:49 / Internet
 1   0
V oceánech každým rokem skončí miliony tun plastu, které se hromadí na několika místech světového oceánu. Ostrov v Tichém oceánu, který je v posledních letech bedlivě sledován, již přerůstá v ekologickou katastrofu. Nová zjištění ukazují, že jeho rozloha se rovná polovině území Evropy.

Velice znepokojivé zjištění ohledně množství koncentrace plastu v odlehlých končinách Tichého oceánu učinil vědecký tým z Nizozemska. Pro mapování obřího plastového kontinentu, který nese název „Great Pacific Garbage Patch“ (Velká tichomořská odpadková skvrna), využili několik výzkumných lodí a letadel. Rozloha a koncentrace nejrůznějšího odpadu vědce šokovala.

Hlavní autor studie Laurent Lebreton v publikaci uvedl, že plastový ostrov v Tichomoří obsahuje asi 80 tisíc tun viditelného, tedy plovoucího odpadu, což je pro srovnání přibližně stejně jako váha tisíce lokomotiv. Vědce překvapilo nejvíce to, jak mylné byly současné odhady. Reálné množství plastového odpadu je totiž až šestnáctkrát větší, než se předpokládalo a na hladině se vznáší téměř dva biliony kusů plastu.

Největší riziko přitom nepředstavují velké kusy plastu, ale mikroplasty, které tvoří většinu hmoty ostrova. Za mikroplasty se považují kousky menší než pět milimetrů. Jejich nebezpečí spočívá právě v jejich malé velikosti, protože pronikají do organizmu mořských tvorů a dále do potravního řetězce.

„Jiný dopad mají větší kousky plastů, především zbytky rybářských sítí,“ uvedl Lebreton. V nich mohou zvířata uvíznout – savcům a ptákům brání v pohybu a dýchání, ryby si o pevná plastová vlákna sítí zase mohou pořezat citlivé části těl. Pro mnoho druhů méně obratných zvířat, jako jsou třeba mořské želvy, představují sítě prakticky jistotu smrti.

Největším problémem ostrova je také jeho poloha. Nachází se totiž v mezinárodních vodách a proto se k němu nikdo nehlásí. Jeho likvidace totiž bude stát miliardy dolarů. Ostrov je tedy zatím stále jen vědecky sledován, všem je ale jasné, že problém je neudržitelný a bude potřeba přijít s řešením.

Podle oficiálních čísel se na Zemi ročně vyrobí 322 milionů tun plastů. Ocean Cleanup Foundation tvrdí, že ročně se do světových oceánů dostane asi 8 milionů tun, většina se nashromáždí v pěti velkých pásech. Přesné mapování těchto oblastí je však velice náročné, protože se jejich tvar, poloha i velikost velmi rychle mění.

Ocean Cleanup Foundation nyní plánuje vyrobit desítky plovoucích bariér, které by plasty izolovaly a pak by se daly v průběhu příštích pěti let odstranit. Za tuto dobu by tým složený ze 75 vědců a inženýrů chtěl zlikvidovat nejméně polovinu skvrny. Vyřešit celý problém je ale prakticky nemožné, žádalo by to totiž velmi obtížnou koordinaci všech pobřežních států. Více o plastovém ostrově se můžete dočíst v tomto článku  (čtěte: Letecký průzkum odkryl šokující rozměry plastového ostrova).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu