|  HOBBY
út 21. březena, svátek má Radek, zítra Leona
Zahrada
Na obrázku vypadá roztomile, ale vídat ho v zahradě asi nikdo nechce 

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se proti nim účinně bránit?

20. srpna 2019 17:47 / Depositphotos
 3   1
Letošní sezona je ve znamení hrabošů a hryzců, kteří se z polí táhnou do zahrad a způsobují tak pěstitelům nemálo starostí. Tito neškodně vypadající tvorové poměrně úspěšně likvidují úrodu, a dokonce ničí kořeny stromů.

Pojďte se s námi podívat, jak jim můžete pobyt ve vaší zahradě co nejvíce znepříjemnit.

Hraboši se množí geometrickou řadou

Narazili jste při práci na zahradě na tří až čtyřcentimetrové otvory vedoucí pod zem, u nichž jsou zbytky rostlin i drobné černé kousky trusu? Pak si můžete být jisti, že se k vám do zahrady nastěhoval hraboš. Na rozdíl od myši má menší uši, které pokrývá srst, jeho délka je okolo 10 cm, z toho ocas měří okolo 3 cm.

Nejhorší vlastností hrabošů je, že se velmi rychle rozmnožují, jelikož samička dokáže za sezonu až čtyřikrát vrhnout mláďata, kterých je celkem okolo pětadvaceti. To je na jednu stranu děsivé, na druhou stranu přichází v pravidelných dvou až čtyřletých intervalech jejich vymírání, jelikož se hraboši nedokáží uživit, a svou práci odvedou i predátoři.

Hraboši nemají rádi uklizenou zahradu

Pokud na hraboše narazíte, měli byste ve své zahradě začít něco dělat jinak. Prevencí proti jejich uhnizďování je pravidelné sečení trávy a sběr padaného ovoce. To spolu se starým kompostem hraboše láká, takže pokud zahradu důkladně uklízíme, bude pro hraboše méně zajímavá. Mnohem větším problémem než hraboši jsou však hryzci. Ti jsou až dvojnásobně větší, takže jdou poměrně dobře rozpoznat. Velikostně tomu odpovídají i nory.

Zákeřnější protivník hryzec

Hryzcům se nejlépe daří v zahradách, které jsou v blízkosti řek a rybníků, nebo mají pod sebou vysokou hladinu podzemních vod. Tito tvorové se vyžívají v tom, že ožírají kořeny ovocných i okrasných dřevin, takže jsou schopni zlikvidovat všechny mladší keře a stromky. Špatnou zprávou je, že se těchto hlodavců dá jen velmi těžko zbavit. Na některé zabírají akustické odpuzovače, na jiné je třeba použít silnější kalibr v podobě vykuřování.

Hryzci jsou vychytralí

Nejméně humánní je použití jedů, které navíc může ohrozit všechna ostatní zvířata. Máte-li menší zahradu, zkuste nastražit klasické pastičky na myši, kdy je pro ně největším lákadlem kousek jablka. Dejte si však pozor, hryzci jsou velmi vychytralí, proto musíte návnadu do pasti dobře upevnit.

Mnoho zahrádkářů trápí také častý obyvatel zahrad, a sice krtek. I tady existuje několik způsobů, jak ho ze své zahrady vypudit, i když i on je velmi zdatným protivníkem. Pár fíglů si můžete přečíst zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu