|  HOBBY
út 23. dubna, svátek má Vojtěch, zítra Jiří
Mazlíčci
Pejsci jsou při značkování velmi vynalézaví 

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

20. srpna 2019 13:55 / Shutterstock
 11   1
To, že nacházíme sem tam nějakou loužičku po našich štěněcích přátelích, nikoho příliš neudiví. Každý chovatel ví, že se psím miminem je třeba jednat s trpělivostí a je třeba stále dokola mu připomínat a upevňovat správné hygienické návyky.

Co si ale počít, když doma začne značkovat dospělý pes, který s venčením nikdy neměl problém?

Vylučte nachlazení

V prvé řadě by bylo určitě dobré vysledovat, zda se nejedná o důsledek prochlazení. Zvláště v tomto počasí to nemusí být nic neobvyklého, a váš pejsek prostě jen pod tíhou onemocnění není schopný vydržet tak dlouho, jak jste normálně zvyklí.

Pokud jste si všimli, že má skutečně signály prochlazení, zamiřte s ním k veterináři, aby mu nasadil vhodné léky. Po přeléčení pak bude nejspíš vše zase v pořádku a váš pejsek bude zase tím čistotným miláčkem jako doposud.

Když to doma nevoní

Může se však stát, že váš mazel začne doma prachobyčejně značkovat. Nejprve si toho možná ani nevšimnete, protože pejsci si rafinovaně vybírají například květináče, a vás občas pouze přepadne pocit, že vám to v bytě nevoní. Příčinu ale zase tak snadno nenajdete. Jakmile se vám však podaří pejska přistihnout při činu, musíte ihned jednat.

Je pozdě trestat jej ve chvíli, když už je louže na světě. Ideální je, když jej přerušíte ve chvíli, kdy zrovna zvedl nožku a začal své teritorium značkovat. Pak zasáhněte jakkoli. Klidně třeba tím, že po něm hodíte míček nebo zatleskáte. Ovšem pozor: nikdy se přitom na psa nedívejte.

Úklid zásadně bez psa

Stejně jako nikdy jeho spoušť neuklízejte, pokud je s vámi v místnosti. Zavřete ho ideálně do jiného pokoje a pusťte jej zpět, až bude uklizeno. Vyvarujte se však dezinfekčních prostředků, které obsahují čpavek.

Ovšem sáhněte po přípravcích, které zaručeně překryjí původní pach. Psa tak nebude lákat čůrat stále na stejné místo, protože tam jednoduše neucítí svou předchozí návštěvu. Vyřešit vám to pomůže kvalitní odstraňovač pachu, případně můžete ve specializovaných prodejnách zakoupit sprej, který je přímo koncipován jako odpuzovač pejsků.

Malá komplikace neuškodí

Máte-li vypozorované, že chodí stále na stejné místo, udělejte na něj malý podfuk. Dejte mu k místu, které si značkuje, misku s vodou a granulemi. Každý pes si totiž rozmyslí načůrat si do vlastního jídla. Skvěle je dokáží odpudit také šustivé sáčky, které kolem místa nainstalujete.

Když se bojí o prostor

A taky trošku posilte jeho sebevědomí. Omezte návštěvy cizích psů ve vaší domácnosti, před nimiž se váš miláček cítí ohrožený. Je přirozené, že se jako pán domu snaží označkovat si a hlídat si své teritorium. A pokud k vám nějaký kamarád zavítá, vezměte vašeho pejska hned po jeho odchodu ven.

Pozlobit vás ale doma nemusí nutně jen pejsci. Také kočičky mají občas své problémy, které se projevují například škrábáním nábytku. Stejně, jako si pejsci vedou boj o své teritorium očůráváním, kočky volí jinou metodu. Jak se škrábáním bojovat, si můžete přečíst v našem článku zde.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu