|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Má nevábný vzhled i přezdívku, ale je zdravý a chutná skvěle 

Je čas zasadit černý kořen alias hadí mord. Je skvělý v kuchyni i prospěšný zdraví

05. srpna 2019 10:37 / Internet
 0   0
Hledáte něco, čím byste ještě obohatili své zahradnické zkušenosti? Pokud ano, a chcete své pokusy učinit ještě v této sezoně, pak pro vás máme tip na méně známou, leč velmi užitečnou rostlinu. Jmenuje se černý kořen neboli hadí mord španělský, a i když je jeho název spíše odpudivý, už naše babičky věděly, že stojí za to mít ho v zahradě.

Pojďme se společně podívat, jak tuto zeleninu podobnou chřestu nejlépe pěstovat a zužitkovat.

Právě je čas druhého výsevu

Výhodou této netradiční zeleniny je, že je nenáročná na pěstování, je bohatá na vitaminy a dá se zužitkovat mnoha směry. Ač je to možná překvapivé, právě teď je čas jejího druhého letošního výsevu, do kterého se můžete pustit až do konce prázdnin. Takže pokud vás její název neodradil, zajděte do zahradnictví či hobby marketu a opatřete si její semínka.

Pozor na hnojení a zálivku

Černý kořen se vysévá přímo do půdy s tím, že musíme počítat s jeho dlouhou vegetační dobou. Pokud jej zasadíme nyní, přinese nám úrodu příští rok na podzim. Podmínky pro pěstování vyžaduje stejné jako například mrkev. Aby se mu dobře dařilo, dopřejte mu hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu a vápníku. Vyhovuje mu slunné místo, avšak dařit se mu bude i v mírném polostínu. Důležité je nepřehánět to se zálivkou, jelikož je rostlina náchylná na plísně.

Dávejte si také pozor s hnojením. Tato zelenina nesnáší čerstvé organické hnojení, ani přihnojování dusíkem v průběhu vegetace. Pokud byste tuto chybu udělali, bude kořen hořký a jeho dužina řídká a houbovitá.

Sklízet musíte velmi opatrně

Už nyní myslete na to, že při sklízení úrody budete muset postupovat velmi opatrně, jelikož kořeny rostou velmi do hloubky a vzhledem ke své štíhlosti jsou náchylné ke zlomení. Pokud by se tak stalo, takový kořen musíte co nejdříve spotřebovat, nehodí se ke skladování. Nepoškozené kořeny můžete poměrně dobře uchovávat, avšak potřebují prostředí, kde je velmi vysoká vlhkost vzduchu. V opačném případě se poměrně rychle scvrkávají, takže z nich nakonec není žádný užitek. Černý kořen byste měli spotřebovat maximálně do jednoho roku od sklizně, poté již dřevnatí a nedá se jíst.

Zdravotní účinky černého kořene

Černý kořen je zelenina bohatá na vitaminy A, B, C a E, obsahuje také mnoho minerálních látek jako například hořčík, vápník nebo železo. Vzhledem ke svému obsahu inulinu je vhodný pro diabetiky, pověstný je však zejména díky látce allantoin, která podporuje léčbu ran, činnost žláz s vnitřní sekrecí a přispívá k dobrému trávení. Zkušení pěstitelé také o této zelenině vědí, že je málo kalorická, takže je skvělá například při redukční dietě.

V kuchyni se upravuje jako chřest

Kořen je nejlepší konzumovat syrový, kdy v něm zůstává zachováno nejvíce přírodních a zdraví prospěšných látek. Fajnšmekři jej však připravují také smažený v trojobalu nebo upravený podobně jako chřest, tedy krátce povařený a přelitý různými druhy omáček. Při léčbě jej lze užívat také ve formě čaje.

Černý kořen však není jediný, který v této době můžete zasadit do země. Dařit se bude také například ředkvičkám, hrášku nebo různým druhům salátů, z nichž se můžete ještě letos radovat. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu