|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Při odčervování je třeba brát v potaz mnoho faktorů 

Nezapomeňte pejska pravidelně odčervovat, chráníte tím i sebe

11. srpna 2019 16:15 / Depositphotos
 0   0
Mnozí lidé si život bez psa ani neumí představit. Avšak, aby jejich soužití probíhalo v maximální pohodě, je třeba, aby byl pes zdravý. To lze zajistit jednak pravidelným očkováním, a také neméně důležitým odčervováním, na které však mnoho lidí zapomíná.

Tato prevence přitom chrání nejen čtyřnohé mazlíčky, ale také lidi, kteří se mohou parazity od psů nakazit.

Po čem sáhnout

Existuje několik variant, jak pejsky odčervovat. V lékárně či u veterináře můžete zakoupit tablety, spot-ony, případně pasty. Specializované prodejny ještě navíc nabízejí například přípravky s česnekem, které rovněž parazity ze střev vypuzují. U každého z těchto výrobků je však důležitá jejich pravidelnost a opakované podávání několikrát za rok.

Nepodceňte odčervení štěňat

Nejpřísnější odčervovací schéma platí u štěňat, u kterých je prováděno po dvou týdnech, a to až do tří měsíců věku. Poté se odčervení opakuje ještě čtyřikrát do věku jednoho roku. Je důležité první rok života mazlíčka v oblasti odčervování nepodcenit, jelikož se díky tomu zachytí všechna vývojová stádia škrkavky.

Alespoň dvakrát ročně

U dospělých psů je pak vhodné odčervovat dvakrát až čtyřikrát za rok, ideálně po předchozím vyšetření trusu. Realita je však taková, že zodpovědný chovatel svého mazlíčka odčervuje preventivně v rozmezí tří až šesti měsíců, pouze v případě, že ve stolici zaznamená přítomnost parazitů, opakuje odčervení několikrát po čtrnácti dnech.

Záleží na tom, kde pes žije

Při plánování odčervovacího schématu je nutné vzít v potaz, zda pejsek žije doma, venku, či například v blízkosti dětí. Pokud chováme jediného pejska, kterého máme při venčení pod dohledem a nepřijde do bližšího kontaktu s dětmi, pak bohatě stačí odčervení dvakrát ročně. Avšak pokud máme například pracovního psa, který se běžně dostane do kontaktu s hlodavci, určitě je na místě podat mu odčervovací preparát minimálně čtyřikrát ročně. Stejné podmínky bychom měli dodržovat také u pejsků, kteří sice žijí trvale v bytě, ale jsou v úzkém kontaktu s malými dětmi.

Nezapomeňte preparáty střídat

Ať už se rozhodnete k odčervení využívat pasty, tablety nebo spot-ony, měli byste dbát jednak na přesné dávkování podle váhy psa, a také na doporučení výrobců jednotlivých preparátů. Základem je, že pasty jsou vhodnější spíše pro štěňata a u dospělých jedinců již nejsou dostatečné. Tablety zase působí jednorázově a nezaručují, že druhý den po požití pejsek nezíská parazita. Tablety totiž působí jako likvidátor aktuálně přítomných střevních parazitů, a nikoliv jako prevence jejich získání, proto se musí jejich podávání pravidelně opakovat.

Nejpraktičtější jsou v tomto ohledu zřejmě spot-ony, které působí nejen na vnitřní, ale i vnější parazity, a to po dobu obvykle jednoho měsíce. Ať se v této chvíli rozhodnete pro jakýkoliv způsob odčervení, měli byste jej po určité době změnit a pravidelně je mezi sebou střídat. Nezapomeňte také dodržovat základní hygienu při styku se zvířaty.

Pozor na předávkování

Při volbě preparátu na odčervení, a to zejména v případě spot-onů, mějte na mysli také jejich vzájemnou interakci s antiparazitními přípravky, které pejskům aplikujete jako prevenci proti klíšťatům a blechám. Je třeba brát v potaz, že u pejska může dojít k předávkování, proto v případě, že si nejste podáváním jisti, vše konzultujte s veterinářem. Základní informace však můžete již nyní nalézt v našem článku zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu