Únor je ideálním měsícem k prořezání ovocných stromů a keřů. Zajistíte si tak bohatou úrodu ovoce
Prořezávání stromů je jednou z nejdůležitějších činností, které přispívají k jejich celkové prosperitě a v případě ovocných stromů k bohaté úrodě. Rozlišují se tři základní typy řezů.
Základní typy řezů
Nejprve omlazovací řez, který se provádí zejména u rostlin vyššího věku, kdy je potřeba odstranit již málo produktivní větve a strom celkově zastřihnout. Dále tvarovací řez má za účel strom či jinou okrasnou dřevinu prořezat do požadovaného esteticky pěkného tvaru. Třetím typem je takzvaný řez pro zdravou kondici, jež se provádí pro zajištění prosperity rostliny. Tímto řezem se tlumí nadměrný růst, aby mohl vzduch správně cirkulovat korunou, což minimalizuje riziko houbových nemocí a napadení škůdci.
Kdy řezat
Abyste ovocné stromy a další dřeviny omladili a podpořili jejich kondici, pak je ideální dobou právě měsíc únor, případně začátek března, kdy se stromy ještě neprobraly ze „zimního spánku“. V den, kdy máte v plánu stromy prořezat, by teplota neměla být příliš pod bodem mrazu, a to z toho důvodu, aby čerstvě zastřižené větve neomrzly. To se však týká zejména mladých stromů.
Jak řezat
Stromy i dřeviny prořezávejte vždy tak, abyste nepoškodili okolí stromu. Řez by měl vždy vycházet z místa větevního kroužku, neboť zde se obecně řezy zacelují nejlépe a nejrychleji. Stejně tak myslete na to, aby hlavní větve nerostly hned pod sebou, ale naopak pravidelně vyplňovaly celou korunu stromu. Jestliže máte na zahradě už letité stromy, pak se rozhodně nesnažte strom omladit celý najednou. V tomto případě je vhodné jej omladit po částech v průběhu dvou až tří let. V opačném případě by se vám mohlo stát, že z každého očka strom vyžene jen plané šlahouny, což rozhodně není žádoucí. Nakonec jedna důležitá rada. Je velmi doporučováno všechny zastřižené větve ošetřit speciálním štěpařským voskem, který podporuje hojení ran.
Jak na řez jabloní a hrušní
Hrušně a jabloně jsou v našich podmínkách nejčastěji pěstované ovocné stromy. Jejich pravidelné prořezávání je zcela zásadní, neboť má přímý vliv na kvalitu a bohatost úrody. Stejně tak jim prořezáním poskytujete ochranu před chorobami a škůdci, kterým se daří zejména v neprosvětlené husté koruně. Hrušeň i jabloň řežte v zimě tvarovacím řezem a řezem pro zdravou kondici, který korunu stromu prosvětlí. Cílem je vytvoření struktury větví, které budou mít plodivé výhony po celé délce. Nový obrost se zkracuje vždy až během léta.
Jak na řez drobného ovoce
Pod drobné ovoce spadá například maliník, ostružiník, borůvky, angrešt nebo rybíz. Během zimy je potřeba řezem keře vytvarovat tak, aby byly větve provzdušněné, a mohly tak plodit po celé délce. Zároveň řezem zvyšujete odolnost proti chorobám a škůdcům. Nezapomeňte však na to, že tyto keře začínají na jaře poměrně brzy rašit, a proto je potřeba řez provést co nejdříve, abyste nemuseli odstraňovat větvičky už s pupeny. Pokud byste náhodou ten správný čas prošvihli a keře by vám už rašily, pak je lepší počkat s prořezáváním až na léto, kdy sklidíte ovoce. Co se konkrétně týká rybízu, maliníku a ostružiníku, zde je vhodné prořezat keř i po sklizni a odstranit všechny odplozené větve. Dále čtěte: Vynikající bramborový salát podle Karla Gotta je skvělou přílohou nejen ke smaženému řízku.
Zdroj: gardenersworld.com, receptyprimanapadu.cz.