|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Koupelna
Ventilátor by měl být v koupelně samozřejmostí 

V koupelně se často tvoří nebezpečná plíseň. Jedna věc může hodně pomoci

06. června 2020 10:53 / Depositphotos
 10   1
Koupelna je část bytu, která je velmi náchylná k vlhkosti a tvorbě plísní. I proto by zde lidé neměli zapomínat na kvalitní odvětrávání. To je nutné obzvláště tehdy, když v koupelně není okno. Koupelnový ventilátor ale najde uplatnění i v koupelnách s oknem. Například v zimě je totiž podstatně komfortnější zapnout po koupeli větrák, než otevřít okno.

Každý při budování koupelny řeší design obkladů, nábytku i vany či sprchového koutu. Ale na dobré odvětrání se mnohdy zapomíná. Doba, kdy odvod vlhkosti z koupelen zajišťovaly stupačky nebo okno do světlíku, jsou už pryč. Dnes se dá tento problém řešit daleko snadněji a hlavně účinněji. Obchody dnes nabízejí velké množství různých typů ventilátorů. Abyste ale vybrali ten správný, je třeba o své koupelně vědět pár věcí.

Axiální nebo radiální

Nejprve je zapotřebí zjistit, kam povede ventilační potrubí odvětrávané koupelny (přes zeď ven, přes střechu ven, do centrální šachty). Důležitá je přibližná délka potrubí a v případě centrální šachty jde i o to, jestli má, nebo nemá vlastní ventilátor. Podle tohoto zjištění budete vybírat buď ventilátor axiální nebo radiální. Častěji prodávané jsou ventilátory axiální, jsou levnější a často montované i tam, kde by měly být použity ventilátory radiální (centrální šachta bez ventilátoru).

Axiální ventilátory

Lopatky, které při rotaci nasávají a vypouštějí vzduch, se otáčejí kolem své osy. Axiální ventilátory zajišťují vysoký průtok vzduchu pod nízkým tlakem. Je tedy důležité přesně vědět, jak dlouhý a složitý je vývod vzduchu směrem z místnosti. Tento typ ventilátoru je vhodný převážně tehdy, pokud je vývod vzduchu veden vodorovně přes zeď či svisle do stropu ven z místnosti. V případě složitějšího zpracování vývodu vzduchu raději zvolte radiální ventilátory.

Radiální ventilátory

Radiální ventilátory je vhodné využít pro delší či složitě instalované potrubí (1,5 až 12 metrů) a jsou vhodné pro montáž přes strop. Ventilátory jsou oproti axiálním ventilátorům trochu větší, mají menší průtok vzduchu, ale jsou vhodné i pro velké koupelny. Díky vyššímu výkonu si radiální ventilátory poradí s odporem vzduchu, který vzniká kvůli delšímu či složitějšímu potrubí. Nedochází tak ke zpomalení ventilátoru či jeho přetěžování.

Velikost koupelny

Dalším kritériem pro správný výběr koupelnového ventilátoru je objem odvětrávané místnosti a průměr odvodu vzduchu. Zjednodušeně platí, že čím více vzduchu a čím rychleji jej chcete odvětrat, tím větší průměr by měl odvod vzduchu mít.

Každý ventilátor instalovaný v domácnosti by měl dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví dosahovat výkonu od 35 do 110 m³/h.

Je třeba změřit odvětrávanou místnost v m³ (délka x šířka x výška) a výsledek vynásobit koeficientem daného prostoru (např. koupelna x7). O tom, jak se zbavit plísně kolem oken nebo ve sprše, jsme psali zde.

Příklad:

Koupelna má rozměry 2,8 m x 2,2 m a výška 2,3 m x 7 (koeficient) = 99,176

V tomto případě budete potřebovat ventilátor s objemovým průtokem vzduchu cca 100 m³.

Axiální ventilátory do koupelny se vyrábějí pouze ve třech velikostech, tím je usnadněn průměr potrubí.

Připojení ventilátorů k potrubí:

Ø 100…………….. cca 100 m³

Ø 125 (120)…... cca 150 - 180 m³

Ø 150…………..… cca 250 - 290 m³

Ø 80…………….. radiální ventilátory cca 80 - 100 m³

Další vychytávky

Axiální i radiální ventilátory je možné zvolit v různých variantách. Funkce zapnutí a vypnutí je buď manuální, nebo s doběhem. V případě ventilátoru s doběhem je pak možné zvolit další doplňkové varianty. Možnosti jsou:

  • Ventilátory, u kterých lze nastavit jejich zpožděné vypnutí. Jedná se o takzvaný „doběh“. Ventilátor dál odsává vzduch v nastaveném časovém rozpětí a poté se sám vypne. K ventilátorům bez integrovaného nastavitelného doběhu lze doběhový spínač dokoupit samostatně.
  • Ventilátor může mít také senzory vlhkosti. Jde o automatické spuštění ventilátoru při dosažení určité úrovně vlhkosti. Senzor vlhkosti lze taktéž dokoupit samostatně.
  • Někdo zase přivítá senzor pohybu - nebo zapnutí světla a ventilátoru při detekci pohybu v místnosti.

Parametrů a požadavků pro výběr koupelnového ventilátoru existuje ještě více. Přečtete si článek, který vám podrobněji poradí, jaký ventilátor do koupelny vybrat.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu