|  BYDLENÍ
pá 14. června, svátek má Roland, zítra Vít
Tipy a inspirace
Mýdlo dokáže odstranit skvrny, poradí si i s vrzajícími dveřmi 

Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké

05. června 2020 10:09 / Depositphotos
 14   0
Tuhá mýdla z koupelen prakticky vymizela. Přestože jsou tekutá o něco praktičtější, mít doma kus obyčejného mýdla se určitě vyplatí. Pokud si s ním nechcete mýt ruce, provoňte s ním zatuchlou komodu nebo páchnoucí boty. Využijete jej dokonce i v garáži.

I starší nebo rozpraskaný kus tuhého mýdla může být doma užitečným pomocníkem. Dá se z něj vyrobit ekologické tekuté mýdlo, prací prášek i repelent. Pomůže vás zbavit skvrn na oblečení, dokáže předejít usazování nečistot v troubě. Krom toho si ale umí poradit s celou řadou dalších věcí.

Provoní skříň i boty

Už naše babičky dávaly vždy do skříně kousek mýdla, aby s ním provoněly prádlo a vyhnaly z šatníků moly. Podobně můžete mýdlo využít i dnes, když jej dovnitř zavěsíte v látkovém pytlíku nebo v síťce. Jeho vůně mnohdy přebije i zatuchlou komodu či starý kufr. Stejně tak si poradí se zapáchajícími botami. Místo nákupu drahých sprejů dejte na noc do každé boty kousek mýdla, které všechen smrad spolehlivě pohltí.

Zbaví vás vrzání i drhnutí

Vržou vám dveře? Není nic snazšího, než promazat panty kouskem mýdla. Stejnou službu vám prokáže mýdlo také v případě vrzajících šuplíků. S kouskem mýdla si hravě poradíte se zipsem u bundy, který se zadrhává, dokonce i odemykání dveří vám půjde snáz, když jím promažete zubatou část klíče.

Skryje oděrky na stěně

Kdo často a rád mění v interiéru obrázky, ví o tom své. Většinu drobných oděrek na stěně se často snažíme zakrýt, aby nebyly tolik na očích. Než se dáte do míchání sádry, vyzkoušejte kousek mýdla, kterým nedokonalosti na zdech přejedete. Stačí si jen pohlídat správný odstín. Pokud máte stěny na bílo, není co řešit.

Odradí domácí mazlíčky

Potýkáte se s tím, že vám doma oblíbený zvířecí miláček často okusuje nábytek? Jestli nechcete, aby dostaly komody pořádně zabrat, potřete části, na které dosáhne, obyčejným mýdlem. S ohledem na svého mazlíčka zvolte však 100% přírodní. Chutnat mu určitě nebude a s trochou štěstí se okusování odnaučí.

Konec mlžení

Jestli se vám po každém koupání rosí v koupelně zrcadlo, není nic jednoduššího, než ho před mytím pořádně namydlit a vyleštit do sucha. Díky ochranné vrstvě už vás zamlžené zrcadlo rozčilovat nebude. Stejný trik můžete vyzkoušet i na brýle.

Do dílny i do zahrady

I šroubování může být někdy dřina. Když však přejedete závity šroubů nebo hřebíky kouskem mýdla, vynaložíte při práci poloviční úsilí. Pomůžete si rovněž, když přejedete mýdlem ruční pilku. Máte podezření, že jste píchli kolo? Zkuste na postižené místo nanést trochu mýdlové vody. Pokud se objeví bublinky, je oprávněné. A než půjdete na zahradu, nezapomeňte si mýdlem přejet pod nehty. Špína ani hlína nemají šanci.

Další tipy

Mýdlová voda dokáže změkčit kožené věci, velmi rychle pomáhá odstranit ze zdí tapety. Užitečné je mýdlo i pro švadlenky, které do něj často zasunují jehly. Projedou pak hrubší látkou a šití je mnohem snazší. Mýdlem namočeným ve vodě můžete dokonce přejet místo na pokožce, kde vás poštípal hmyz. Mít doma alespoň jednu kostku se zkrátka vždycky hodí. Dále čtěte: Pryč s jedy! Toaletu i byt provoníte i netoxickou vůní, kterou si můžete vyrobit doma.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu