|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Skořápky nemusí nutně skončit mezi odpadky 

Nevyhazujte skořápky od vajec. Pomohou v kuchyni i proti slimákům

25. května 2020 08:00 / Depositphotos/Pixabay
 3   0
Že jsou vaječné skořápky přímo zásobárnou vápníku, ví asi každý. Ale věděli jste, jak je můžete využít i pro svůj prospěch a ne jen pro slepice? Skořápky využijete mnoha různými způsoby, ať už se jedná o skořápky půlené, lámané, nebo drcené či mixované na jemný prášek.

Každá skořápka obsahuje něco kolem 750 miligramů kalcia, ale najdete v ní také spoustu železa, manganu, síry, fosforu, křemíku, kolagenu a zinku. A právě proto se v domácnosti hodí pro nejrůznější využití.

Obličejová maska

Vaječné skořápky obsahují spoustu cenných látek, které blahodárně působí na vaši pleť. Kromě vápníku v nich najdete zinek, železo, fosfor, mangan nebo jód, které jsou tolik prospěšné pro zdraví pleti. Než ale začnete vaječné skořápky nanášet na svou tvář, musíte je zbavit všech nečistot.

Vaječné skořápky rozdrťte v hmoždíři, nebo pokud hmoždíř nemáte, tak jakkoliv jinak. Přidejte k nim vyšlehaný vaječný bílek a rovnoměrně naneste na tvář. Nechte masku působit alespoň půl hodiny – důležité je, aby úplně vyschla. Poté ji opatrně smyjte vodou.

Vybělí znečištěné prádlo

Skořápky od vajec se dají skvěle využít i při čištění oblečení, u kterého jste už ani nedoufali, že by mohlo být znovu bílé. Do uzavíratelného látkového sáčku dejte pár skořápek a tři plátky citronu. Svažte, vhoďte do pračky a nechte prádlo vyprat jako obvykle. Výsledek vás mile překvapí.

Vyčistí zašlé nádobí

Po nějaké době se na všech hrnečcích, vázách či termoskách začnou objevovat nevzhledné barevné povlaky, které jdou těžko umýt. Zkuste tentokrát nádoby naplnit vodou, přidejte do nich rozdrobené skořápky a nechte stát přes noc. Ráno zlehka omyjte a nádobí bude jako nové. Psali jsme také: Čistější a voňavější domácnost díky tabletám do myčky. Nablýskají troubu i toaletu.

Oslaďte si bez výčitek

Nejedná se vyloženě o sladkou chuť skořápek, ale o její schopnost učinit kávu méně hořkou, a tak se pak zdá i sladší. Jednoduše přidejte skořápky do mleté kávy před vařením, nebo je vložte do filtru u kávovaru. Až bude káva hotová, vyhoďte skořápky do kompostu.

Hnojení rostlin

Vaječné skořápky poslouží jako skvělé hnojivo pro zahradní květiny, ale také je uplatníte při přihnojováni vápnomilných pokojových rostlin. Promícháte-li je s použitou kávovou sedlinou a zamícháte alespoň do povrchu zeminy, bude hnojivo o dost vydatnější a účinnější.

Pro krásný trávník

Jakmile nasbíráte dostatečné množství vaječných skořápek a důkladně je vysušíte, připravte z nich hnojivo pro váš trávník. Využijete ho zvlášť účinně tam, kde se v trávnících objevují mechy. Suché skořápky rozmixujte v mixéru. Nelekněte se, nebude to příliš vonět. Vzniklou drtí posypávejte trávník dle potřeby.

Zbavte se slimáků

Nevyhazujte rozpadlé nebo nadrcené skořápky. Obsypejte jimi zeleninu či okolí rostlin. Pro plže (ale i housenky) jsou ostré hrany skořápek těžkou překážkou, které se raději vyhnou, a tak svoji budoucí úrodu zachráníte snadno díky skořápkám.

Proti hnilobě rajčat

Ještě před výsadbou rajčat nasypte do jamky hrst drcených skořápek. Ty poslouží jako skvělý zdroj vápníku pro rostoucí rajčata, která tak nepostihne hniloba květů. Ta je přímým důsledkem nedostatku vápníku v půdě. Psali jsme také: Pokud chcete mít bohatou a chutnou úrodu rajčat, je třeba dodržet několik pravidel.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu