|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Důkladně zvažte, které rostlinky ve svém bytě uchováváte 

Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí raději vyvarujte

28. května 2020 12:42 / Jumpstory
 8   0
Uhlídat malé děti nebo domácí mazlíčky před tím, aby ochutnaly některou z pokojových rostlin, je prakticky nemožné. Ne všechny květiny jsou ale v přítomnosti dětí bezpečné. Mezi jedovaté rostlinky se řadí tchýnin jazyk, kala, oblíbená vánoční hvězda a řada dalších.

Byla by škoda, vzdávat se květinové výzdoby do doby, než vaše dítě zjistí, že rostlinky do pusy nepatří. Pokud nechcete stavět květináče do výšky, což je z hlediska zalévání dost nepraktické, vyhněte se raději na čas rostlinkám, které by mohly po požití vašim nejmenším ublížit.

Rostliny nevhodné do domácnosti s dětmi

Z dosahu dětí by měly jít obecně všechny pokojovky, které mají ostny nebo ostré listy. Vyhnout byste se pak měli například následujícím druhům rostlin:

Kala

Otoky, zvracení i křeče může po pozření způsobit rostlinka s nádhernými květy zvaná kala. Obsahuje celou řadu toxických látek, především nebezpečný šťavelan vápenatý. Už jen tekutina, kterou vylučují listy kaly, může vyvolat alergickou reakci.

Pryšce

Oblíbená pokojovka obsahuje alkaloid euforbin, který nepříjemně dráždí pokožku a způsobuje puchýře. Potíž může nastat i tehdy, když se dostane do kontaktu s okem. Může totiž způsobit problémy s rohovkou.

Tchýnin jazyk

Až k otravě vedou listy tchýnina jazyku, který byl své doby k vidění ve většině českých domácností. Alkaloidy a saponiny, které obsahuje, vyvolávají bolesti hlavy i břicha, způsobují nevolnost a zvracení.

Oleandr

Je jednou z nejjedovatějších rostlin, kterou si můžete do bytu přinést. Jedovaté glykosidy jsou obsaženy v celé rostlině. Pozření listů způsobuje nejdříve třes, závratě, zvracení a arytmii, ale může přivodit i smrt.

Kroton

Patří do čeledi pryšcovitých, takže se rovněž řadí mezi jedovaté druhy. Její nádherně zbarvené listy obsahují nebezpečné alkaloidy, které mohou vyvolat ekzémy. Po pozření se objevují puchýře, zvracení, může dojít i k podráždění sliznice.

Dračinec

Podobá se palmě a patří mezi nejvyhledávanější pokojovky. Existuje mnoho druhů dracén, řada z nich však obsahuje jedovaté saponiny a glykosidy a bývají častou příčinou otrav domácích zvířat. Velice snadno tak může ublížit i dětem.

Vánoční hvězda

Jedná se o pryšec, který patří mezi jedovaté rostliny. Obsahuje složky diterpenní amyril a germanicol a po pozření může způsobit silné podráždění sliznice, krvavý průjem, srdeční poruchy až smrt.

Rostliny, které můžete pěstovat bez obav

Vybírat můžete naštěstí mezi celou řadou rostlin, které vašim nejmenším nijak neublíží. Patří mezi ně oblíbené orchideje, bromelie, zelenec, ledviník či tillandsie. Pokud si chcete být stoprocentně jisti, vždy se na konkrétní rostlinku předem informujte. Jedině tak zabráníte nechtěným projevům. Dále čtěte: Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí dělá stále stejnou chybu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu