|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Kuchyně
Kuchyně ve tvaru nudle si žádá šikovné uspořádání 

V úzké kuchyni vsaďte na výsuvné systémy a chytré spotřebiče. Ušetří vám spoustu místa

26. května 2020 11:04 / Depositphotos
 0   0
Když jste poprvé vešli do svého bytu, váš sen o krásné velké kuchyni se možná definitivně rozpadl. Nezoufejte. I na oko malá nepraktická kuchyně má svůj potenciál. Úzké prostory si jen žádají chytré řešení. Držte se rad zkušených designérů a nebudete litovat.

Při hledání vlastního bydlení je třeba někdy dělat kompromisy. Nutno však říct, že menší prostory mají své výhody. Jejich pořizovací cena je nižší a v konečném důsledku ušetříme i na provozních nákladech. Nehledě na čas, který bychom ve velkém domě byli nuceni trávit úklidem.

Kuchyně je královstvím každé ženy. Je důležité, aby se v ní cítila co možná nejlépe. A věřte, že i kuchyně ve tvaru nudle může být ozdobou domácnosti. Při jejím zařizování je však třeba myslet na osvědčené tipy.

Světlé barvy

Úzký prostor je třeba opticky zvětšit. Dosáhnete toho poměrně jednoduše pomocí světlých barev, které kuchyni hezky otevřou. Ne každý touží po bílé nebo krémové kuchyni. V tom případě ale sáhněte po světlé dýze či světlém laku. Kombinujte jej ideálně s průhlednou skleněnou výplní. A nezáleží na tom, jestli preferujete moderní design nebo patinu. Obojí může vypadat šik.

Lesk a zrcadlení

Větší dojem v kuchyni docílíte pomocí lesklých materiálů, ideálně po celém jejím obvodu. Odrážejí světlo ve více úhlech a na malém prostoru mohou dokonce vypadat útulně. Nejlepším řešením je zvolit linku s lesklými dvířky, využít ale můžete také několik menších zrcadel. Zajímavě bude působit v úzké kuchyni zrcadlová dlažba. Světlé lesklé kachle nebo zajímavý panel za linkou dojem ještě umocní.

Ukládejte do výšky

Na úzkém prostoru je třeba využít každý centimetr. Horní skříňky proto vyžeňte až do stropu. Úplně nahoru můžete uložit nádobí nebo spotřebiče, které používáte jednou za čas. Každý úložný prostor se počítá. Spíše než klasické otevírání preferujte výsuvné a výklopné systémy. Díky nim se budete v kuchyni lépe pohybovat a mít o věcech lepší přehled. Nebojte se uzavřené skříňky zkombinovat s otevřenými policemi. Jsou sice náročnější na úklid, ale opticky zvětšují prostor.

Chytré spotřebiče

Menší a úzký prostor si žádá vestavné spotřebiče. S ohledem na počet členů domácnosti se přikloňte raději k užším a vyšším modelům. Ideální jsou takové, které kombinují několik funkcí. Pořídit si můžete mikrovlnku a pečicí troubu v jednom, stejně tak lednici v kombinaci s menším mrazákem. Dobrou volbou je také vestavěná digestoř s možností zavěšení horních skříněk.

Praktické uspořádání

Omezený prostor byste měli využít tak, aby maximálně vyhovoval vašim potřebám. Při vybavování linky nezapomeňte na vnitřní a výsuvné systémy, které pojmou až o třetinu víc věcí než klasické. Pracovní plochu si můžete v případě potřeby zvětšit pomocí sklápěcích desek nebo výsuvných ploch.

Stolování

Pokud jste nuceni se na úzkém prostoru i najíst, řešením mohou být stolíky připevněné ke stěně, rozkládací nebo skládací modely. Židle bez opěrky můžete jednoduše zasunout pod stůl, který bude během vaření současně odkládací plochou. Pořídit si můžete také užší bar, který přisunete společně s židlemi ke stěně. A když přijde více hostů, najíte se jednoduše v obýváku.

Dostatek světla

Přirozené denní světlo hraje prim, zkuste jej však doplnit i dostatečným množstvím bodovek. Prostor příjemně prosvětlí a vy si nebudete připadat ani na malém úzkém prostoru jako v kobce. Velmi esteticky působí světelné police ve skříňkách nebo LED pásky pod horními skříňkami. Možností je zkrátka celá řada. Dále čtěte: Několik dobrých důvodů, proč si dopřát koberec do kuchyně. Už se ho nevzdáte.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu