|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Exterier
Begonie patří mezi tradiční balkonovky 

Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky, kterými můžete ozdobit truhlíky i balkon

22. května 2020 14:04 / JumpStory
 0   0
Pořád váháte, co si letos vysadit do truhlíků? Muškáty jsou sice klasika, ale byla by škoda zůstávat jen u nich. Petúnie nebo surfinie také odolají největším letním vedrům a přímé slunce jim nevadí. Nádherné květy však mají také fuchsie, begonie nebo sultánky. A co si zkusit zasadit sedmikrásky?

Pelargonie neboli muškáty jsou dobrou volbou pro všechny, kteří sice chtějí mít ozdobený exteriér, ale zahradničení jim nic moc neříká. Patří totiž mezi velmi odolné odrůdy a přežijí, i když je občas zapomenete zalít. Podobné vlastnosti mají také petúnie nebo surfinie. Milují suché teplé počasí a odmění vás bohatým převislým květenstvím. Aby byly stále krásné, odkvetlé květy je však nutné pravidelně otrhávat. Protože jsou křehčí, silný vítr nebo přívalový déšť pro ně mohou být rizikem. Bez pravidelné zálivky se ovšem neobejdou. Pokud máte se zaléváním problém, zainvestujte do samozavlažovacích truhlíků. Vyplatí se vám.

Begoniím svědčí polostín

Velké oblibě se už řadu let těší také begonie. Co do velikosti, barvy i druhu si vybere snad každý. Také tyto rostlinky potřebují dostatek světla, ale na rozdíl od muškátů nebo petúnií nesnesou přímé slunce. Zálivku mají rády vlažnou a do misky, nikoliv na listy. Terasa, na níž svítí slunce jen polovinu dne, může být pro ně ideálním stanovištěm.

Fuchsie vypijí hodně vody

Polostín je vhodný také pro fuchsie. Vzpřímené, převislé, polopřevislé, s květy jednoduchými, plnými nebo poloplnými? Záleží na vás, jakému druhu dáte přednost. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, nikdy fuchsii nestavte do průvanu, který nesnáší. Dopřejte jí naopak bohatou zálivku a pravidelně přihnojujte.

Sultánky rostou až do výšky 40 cm

Známé jsou mezi pěstiteli také tzv. sultánky neboli netýkavky. Jejich bohaté květenství vytvoří hustý keřík, který může vyrůst do výšky 40 centimerů i výš. Preferuje stín nebo polostín a stále vlhký substrát. Vybírat lze z nejrůznějších barev i druhů květenství.

Sedmikráska ponponková do truhlíku

Sedmikrásek jsou plné louky, ale co si je zasadit do květináčů? Existuje speciální typ určený k pěstování v nádobách, její přívlastek je ponponková. Vybírat můžete z bílé, růžové nebo červené dvouletky, líbit se jí bude především na slunci. Roste však jen do výšky 15 centimetrů.

Levandule odežene hmyz

Žár nevadí ani levandulím. Pokud jste zvyklí zdobit si jimi záhony, zkuste dát někdy přednost truhlíkům. Má totiž jednu velkou výhodu: od oken odláká otravný hmyz, který by se vám rád nastěhoval do domu. Mouchy i vosy její vůni totiž nesnáší. Když si levanduli na podzim usušíte, můžete si s ní libovolně vyzdobit interiér nebo vyrobit voňavé pytlíčky, díky kterým nebudou mít moli v šatníku žádnou šanci.

Růže milují sluneční paprsky

Do větších květináčů před dům si můžete bez obav vysázet také růže. Milují sluneční paprsky a nejsou nijak extra náročné na zálivku. Vláhu sice potřebují, ale dávat byste měli spíš pozor na to, abyste růže nepřelili a nezničili jim tak kořeny. Růže je královna všech květin a v okolí domu bude působit skutečně luxusně. Dále čtěte: Naučte se pokojové rostliny správně zalévat. Mnoho lidí dělá stále stejnou chybu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu