|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Zalévání není žádná věda, pokud si nastavíte vlastní pravidla 

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí dělá stále stejnou chybu

23. května 2020 08:39 / Depositphotos
 1   0
Nedaří se vám pěstovat pokojovky? Možná jenom děláte chybu při jejich zalévání. Přestože neexistuje jednotný recept pro všechny, zkuste se řídit zlatým pravidlem: vždy je lepší zalít rostlinu o něco méně, než ji přelít. Většina pokojovek totiž uhyne právě kvůli přelití.

Zálivka je pro rostliny stejně důležitá jako světlo. Každá ji ovšem potřebuje jiné množství. Některá nesnese kropení listů, jiná to naopak vyžaduje. Aby vám rostlinky dlouho dělaly radost, je třeba respektovat požadavky jednotlivých druhů rostlin.

Roli hraje umístění i květináč

Jak často pokojovky zalévat? Kromě druhu rostliny hraje roli také teplota vzduchu v místnosti, roční období i skutečnost, kde ji máte postavenou. Je logické, že v létě potřebují květiny větší zálivku než v zimě. Rostlinky otočené na jih pojmou vody také mnohem víc. Ohled je třeba brát i na velikost rostliny, vlhkost vzduchu nebo typ květináče. Z hliněného se totiž voda odpařuje mnohem rychleji než například z plastového.

Největší obavu má řada lidí z toho, aby jim rostlinky neuschly. Proto je mnohdy zalévají častěji, než některé druhy skutečně vyžadují. Jenže pokud je substrát nacucaný vodou, kořeny přijdou o kyslík a začnou hnít. Zdá se vám rostlinka povadlá? Nemusí usychat, ale naopak být přelitá!

Zkontrolujte substrát

Pokud si nejste jisti, jak na tom pokojovky jsou, jednoduše potěžkejte květináč nebo zkontrolujte vlhkost substrátu prstem. Jestli je v květináči nebo v misce vody nadbytek, vylijte ji a nechte rostlinku odpočinout. Přebytečná voda může poškodit některé rostlinky už za pohých pár minut.

Při péči o květiny se vyplatí dodržovat několik pravidel. V prvé řadě zkuste zalévat ve stejný den v týdnu, aby se vám nestalo, že rostlinu přelijete. Květiny mají rády měkkou vodu. Jestli vám z kohoutku teče tvrdší, můžete použít dešťovku, vodu odstátou nebo převařenou. Řešením jsou také filtry. Stejně tak si zjistěte, zda rostlinka preferuje zálivku do misky nebo ke kořenům.

Hlídejte si vlhkost vzduchu

Žádné pokojovce neprospívá suchý vzduch. Chcete, aby se jí dařilo? Pravidelně větrejte, a k tomu zkuste vyzkoušet několik babských rad. Když naplníte hlubší misku kamínky a po okraj je zalijete vodou, postavte na ně květináč. Díky odpařování se bude rostlinka cítit mnohem komfortněji. Ještě jednodušším řešením je použití rozprašovače, každá květina bohužel kropení listů nemá ráda. Skvělým pomocníkem jsou rovněž samozavlažovací květináče. Dále čtěte: Praktické rady pro letnění pokojových rostlin. Většině z nich pobyt venku prospěje, stanou se odolnější.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu