|  BYDLENÍ
po 16. září, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Tipy a inspirace
Zdraví dítěte by mělo být na prvním místě 

Špatná matrace může dítě poznamenat na celý život. Na co nezapomenout při jejím výběru?

09. května 2018 15:41 / Shutterstock
 0   0
Kvalitní neznamená nejdražší. Měkký molitan lze ale z nabídky dětských matrací rovnou vyloučit. Stojí sice nejmíň, ale brzy se proleží a pro dětskou páteř je tou nejhorší možnou variantou. Co tedy vybrat? Nabídka je široká a není jednoduché se v ní zorientovat. Poradíme vám, na co při výběru matrace pro dítě nezapomenout.

Snažit se na dětské matraci ušetřit s tím, že dítě roste a za pár let se bude stejně stěhovat na jinou postel, je ta největší hloupost. Spánkem trávíme minimálně třetinu života a právě výběr dětské matrace výrazně ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte – od novorozence až do pubertálního věku. Každý věk má přitom svá specifika. Co je nejlepší pro dospělého, není vhodné pro dítě.

Zdravé spaní v postýlce

Začněme postýlkou, ve které tráví dítě několik let života hned od narození. V případě matrace hrají důležitou roli zejména tři věci: velikost, materiál a s ním související tvrdost. Matrace by měla být přiměřená postýlce a pevně do ní zapadnout. Menší velikost totiž může být pro dítě nebezpečná. Před koupí matrace tedy vnitřní prostor postýlky důkladně změřte. Mezi postýlku a matraci byste neměli strčit dva prsty.

Naprosto nevhodné jsou měkké povrchy, které mohou u nejmenších dětí zapříčinit dokonce skoliozu páteře. Když je dítě ve vývinu, pevná opora páteře je pro něj důležitější než kdy jindy. Příliš tvrdá matrace naopak může způsobit proleženiny. Optimální je středně tvrdá nebo tvrdší vysoká 6 až 10 cm. Materiálů, z nichž se matrace pro děti vyrábí, je celá řada.

  • Molitanová. Je nejlevnější variantou. Pokud se musíte rozhodovat podle ceny, vybírejte dostatečnou tloušťku a tvrdost. Pozor na příliš měkký povrch a matraci, která se přehřívá.
  • Pružinová. Cenový rozdíl od molitanové není tak výrazný, matrace je zato trvanlivější. Je prodyšná a poměrně dobře odvětrává vlhkost, pokud se například dítě počůrá.
  • Kokosová. Doporučovaná ortopedy, protože je tvrdší a z přírodního materiálu. Čistit je však nutné okamžitě. Může se hůř zbavovat moči. Prát lze snímatelný povrch.
  • Studená pěna. Kvalitnější materiál, vysoce prodyšný s lepší bodovou elasticitou, jeho životnost je delší. Dobře odvádí vlhkost. Vedle kokosové druhá nejvyhledávanější.
  • Přírodní latex. Dobrá bodová elasticita, vyrovnává teplotu, je vhodný pro alergiky, protože zabraňuje šíření bakterií a roztočů. Je ovšem dražší a měkší. Náš tip: antibakteriálně působí i matrace se složkou na bázi stříbra.
  • Paměťová pěna. Reaguje na tlak a teplo. Má schopnost se ideálně vytvarovat a kopírovat křivky. Je mimořádně prodyšná, jenže nevhodná pro děti. Tělu se přizpůsobuje až moc.

Mějte na paměti, že nad příliš levnou matrací vždy visí otazník. Kvalitní je certifikovaná. Dětská matrace by měla být bez prořezů, materiály hypoalergenní vhodné pro citlivou pokožku. Velkou výhodou je snímatelný potah, který lze vyprat v pračce, a to i z hlediska hygieny. Jak matraci vyčistit, vám poradíme zde.

Matrace do samostatné postele

I ve věku, kdy se dítě přesune do své vlastní postele, je zdraví rozhodujícím faktorem. Stále platí, že tvrdší matrace je vhodnější. Při koupi však tentokrát zohledněte váhu potomka. Výrazně vyšší nosnost by mohla způsobit, že bude matrace pro dítě příliš tvrdá, při nižší se může naopak brzy proležet. Matraci je vhodné měnit každých pět až sedm let. Určitě na ní nenechte spát dítě více než deset let! A vězte, že její životnost ovlivní i kvalitní rošt.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu