|  BYDLENÍ
po 16. září, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Tipy a inspirace
Stane se, ale je důležité reagovat co nejrychleji 

Boj se zvratky. Jak se nejjednodušeji zbavit svkrn i zápachu

06. května 2018 15:16 / Shutterstock
 0   0
Běžně se to stává malým dětem, výjimkou nejsou ani teenageři. Důvody bývají různé, ale výsledek stejný: zvratky na místě, kde se běžně schází celá rodina. Vyčistit sedačku i koberec lze naštěstí hned několika způsoby. A zápach? Obyčejně funguje prášek či soda.

O zvracení by mohli vyprávět všichni, kteří trpí migrénami. Čas od času je doprovází nesnesitelné bolesti hlavy. Nebo třeba těhotné. Jenže zkušenosti už předem velí utíkat k záchodové míse. Dítě však takový reflex většinou nemá, domácí mazlíčci už vůbec ne. A mladí, kteří to sem tam přeženou s alkoholem, to zkrátka někdy nestihnou. Naštěstí existují způsoby, jak drahé vybavení domácnosti záchranit před úplnou zkázou. Vyplatí se však postupovat rychle. Roli totiž hraje i obsah žaludku.

Se skrvnou si poradí bílý ocet i jádrové mýdlo

Pokud u vás nedochází k podobným nehodám pravidelně, asi těžko máte k dispozici speciální čistič, případně enzymatický odstraňovač skrvn. Budeme tedy likvidovat zvratky podomácku. Nejdříve je třeba zbytky jídla opatrně, ale přitom co nejrychleji, sesbírat lžičkou nebo do utěrek. Tak, aby se pokud možno nedostaly na další místa na gauči nebo koberci. Zašpiněné místo nedrhneme, jinak bychom mohli zvratky zatlačit ještě více do látky.

Na skrvnu si totiž připravíme bílý ocet zředěný teplou vodu. Čistit můžeme pomocí hadříku nebo postřikem. Roztok necháme chvíli působit a poté místo otřeme čistou vodou. Vysušit můžeme papírovou utěrkou nebo kapesníky. Ideální je v každém případě vysavač na mokré vysávání, ten má však doma málokdo. Stejným způsobem jako bílý ocet funguje i jádrové mýdlo rozpuštěné v teplé vodě. Agresivnější variantou pro čištění skvrn je zředěný čpavek. Při jeho použití opatrně, abyste nezlikvidovali látku, kterou se snažíte vyčistit. Jak vyčistit na pohovce skvrny od kávy nebo krve jsme psali zde.

Na zápach prací prášek nebo sodu

Vyprázdnění žaludku s sebou pokaždé nese nepříjemný zápach. Poradit si lze i s ním. Do koberce vetřete prací prášek smíchaný s trochou vody. Použít k tomu můžete kartáč. Nejdříve vás možná zaskočí větší puch, ale je daný tím, že se uvolňuje z látky. Napěněnou skvrnu po chvilce vysušte. Nejlépe opět vysavačem na mokré vysávání, ale jde to i papírovými utěrkami nebo hadříkem. Bude to ovšem dýl trvat. Po uschnutí místo znovu namočte, tentokrát už čistou vodou, a vytáhněte z pohovky či koberce zbytky prášku – mohly by totiž zatvrdnout a s takovým pozůstatkem už byste se domluvili jen těžko. Místo je nutné znovu důkladně vysušit.

Na postižené místo můžete použít také pastu vyrobenou z vody a jedlé sody. Konzistencí by se měla podobat zubní pastě. V tenké vrstvě ji rozetřete na místo, kde došlo k nehodě, například pomocí staršího zubního kartáčku. Pasta začne tvrdnout a schnout a natahovat na sebe nečistoty i zápach. Nechte ji působit klidně 24 hodin a potom seškrábněte a vyluxujte.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu