|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Meteostanice vás v teple domova upozorní i na ničivý mráz 

Nepřetápíte doma zbytečně? Existuje jednoduché a levné řešení, které to pohlídá za vás

12. prosince 2017 16:57 / Shutterstock
 1   1
Chcete vědět, kolik je venku stupňů a jak se máte obléct? Nebo jestli doma nepřetápíte? Pořiďte si meteostanici s bezdrátovým senzorem. Pokud se nechystáte měřit teploty profesionálně, seženete ji už za pár stovek korun. Upozorní vás přitom i na ničivý mráz.

Meteostanic je na trhu celá řada. Zobrazují datum, čas, venkovní a vnitřní teplotu, některé i trend vývoje venkovní teploty a tím pádem výhled počasí, fázi měsíce, vnitřní vlhkost nebo minimální a maximální naměřené hodnoty. V interiéru dokážou reagovat na teploty od 0 do 50 °C, venku od -20 až 70 °C. Pro naše podmínky bohatě dostačující. Jak dodat místnosti ideální vlhkost si přečtěte zde.

Důležitou funkcí meteostanice bývá alarm. Skvělou pomůckou může být v případě, že například nemáte v koupelně topení a přímotop pouštíte jen občas. Nejednomu otužilci nebo šetřílkovi se stalo, že mu při mrazech zamrzla voda! Pokud vlastníte meteostanici a teplota venku klesne pod určitý stupeň mrazu (který si sami nastavíte), alarm vás na to jednoduše upozorní.

Kam umístit čidlo?

Meteostanici v interiéru lze umístit prakticky kamkoliv. Aktuální čas i teplotu uvnitř a venku můžete mít neustále na očích. Aby však byly naměřené hodnoty co nejpřesnější, významně záleží na umístění čidla. Většinou malá plastová krabička musí vydržet mráz i velké vedro. Sama však nemůže být vystavena přímému slunečnímu záření. Ideální je stinné místo, ale takové, kde na ni bude proudit vzduch. Doporučená výška je 1,25 až 2 metry nad zemí. Na senzor pochopitelně nesmí pršet ani sněžit.

Není příliš vhodné umísťovat snímač teploty na střechu. Budova totiž může podle odborníků ovlivňovat teplotu sáláním. Pokud měříte v místech, kde převažuje travnatý povrch, je dobré dát čidlo teploty nad trávu. Když v okolí převažuje beton či písek, měl by být senzor nad stejným povrchem. Snímač tepla pro meteostanici musí být také umístěn daleko od betonové terasy či zdi, která celý den absorbuje teplo a po západu slunce toto teplo uvolňuje. Problém s dokonalým měřením může nastat i v případě, když čidlo umístíte poblíž větracích otvorů ze sklepa či komory. Ve všech těchto případech bude teplota zkreslená.

Požadavků je celá řada, ale sami uvidíte, kde je reálné umístit senzor právě ve vašich podmínkách. Snažte se však řídit pravidlem, že by měl být v zákrytu a směřovat na sever nebo severovýchod, případně východ. Ideální je umístit čidlo pro snímání teploty či vlhkosti někam pod okap. Místo by také mělo být snadno přístupné, až budete měnit baterky. Pokud si s ním lámete hlavu, zkuste se inspirovat na internetu. Čeští kutilové už vymysleli vychytávku pro meteostanici v podobě stříšky natřené na bílo.

Jak je meteostanice přesná?

Záleží na správném umístění. I tak je ale třeba počítat s mírnou odchylkou kolem jednoho stupně Celsia. Pokud máte senzor na slunnějším místě, naměřené teploty budou i o několik stupňů vyšší. Poblíž potoka vám je naopak oproti reálu výrazně sníží. Po vyzkoušení ale sami přijdete na nejvhodnější místo a nejpřesnější výsledky. Dobré také je řídit se návodem.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu