Hrozí finanční armagedon. V říjnu mohou státní kase dojít peníze, varuje ministryně
Navýšení by mohli zablokovat republikáni, kteří odmítají plány administrativy prezidenta Joea Bidena na masivní utrácení v sociální oblasti. Možnosti mimořádných opatření, kterými americké ministerstvo financí od začátku srpna zajišťuje dostatek prostředků pro vládu, se podle Yellenové příští měsíc vyčerpají.
„Jakmile budou všechna dostupná opatření a hotovost plně vyčerpány, Spojené státy by poprvé v historii nebyly schopny dostát svým závazkům,” napsala Yellenová. Zvedání dluhového limitu se v minulosti stalo v Kongresu rutinní záležitostí, byť v rámci politického boje demokratů s republikány se s tím několikrát otálelo do poslední chvíle.
„Z minulosti jsme se poučili, že čekání na poslední chvíli na pozastavení, respektive zvýšení limitu dluhu může vážně narušit důvěru podniků a spotřebitelů zvýšit daňovým poplatníkům krátkodobé náklady na půjčování peněz a negativně ovlivnit úvěrový rating USA,” varovala Yellenová v dopise.
Bez navýšení limitu nebude moci americké ministerstvo financí získávat peníze vydáváním dluhopisů. S omezenými příjmy by muselo volit mezi vyplácením mezd státních zaměstnanců, sociálních dávek a platbami úroků státního dluhu. Pokud by se rozhodlo neplatit úroky, znamenalo by to v podstatě státní bankrot.
Na navýšení dluhového limitu potřebují vládnoucí demokraté 60 hlasů v Senátu, v horní komoře amerického Kongresu však mají pouze 50 křesel. A téměř všichni republikánští senátoři hodlají hlasovat proti, uvedla agentura Bloomberg. Důvodem je jejich odpor k chystanému rekordnímu balíku v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, kterým chce Bidenova administrativa řešit změny klimatu, posílit vzdělávání či rozšířit sociální služby pro seniory a děti. „Nedokážu si představit žádného republikána, který by v této situaci hlasoval pro navýšení limitu,” uvedl v červenci šéf senátních republikánů Mitch McConnell.
Pokud by však Spojené státy nebyly s to dostát svým finančním závazkům, byla by to podle odborníků katastrofa globálních rozměrů. Úrokové sazby by v takovém případě vystřelily nahoru a akciové trhy by se zřítily, což by zasáhlo úspory desítek milionů Američanů. Dluhopisy vydávané americkou vládou jsou totiž považovány za jednu z nejbezpečnějších investic vůbec a slouží jako měřítko výkonnosti prakticky všech ostatních cenných papírů.
Americký státní dluh, který je nominálně nejvyšší na světě, nabobtnal až na téměř 29 bilionů dolarů i kvůli tomu, že půjčování peněz na finančních trzích je pro USA relativně jednoduché a levné. Inflace vyrazila dech i expertům. Hrozí bouře proti klimatickým cílům EU, varují ekonomové.
Zdroj: nytimes.com, bloomberg.com, idnes.cz.