|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
O nově zjištěné populaci původních Američanů není v historii jediná zmínka 

Analýza pradávné DNA odhalila zcela neznámý kmen původních obyvatel amerického kontinentu

08. února 2018 12:30 / Eric S. Carlson
 30   1
Pozůstatky novorozeněte, které byly objeveny v roce 2013 na Aljašce, pomohly vědcům odkrýt kořeny první, zcela neznámé populace původních obyvatel Severní Ameriky. Stáří kosterních pozůstatků bylo určeno na 11 500 let.

Novorozené děvče, které žilo na Aljašce před 11 500 lety a zemřelo po šesti týdnech od narození, bylo objeveno vědeckým týmem pod vedením antropologa Bena Pottera při vykopávkách v roce 2013. Vědci po letech analyzovali jeho prastarou DNA a odhalili zcela neznámý původní druh obyvatel Severní Ameriky, o kterých neexistuje v historických záznamech žádná zmínka.

„Absolutně jsme neměli tušení o existenci této populace. Výzkum její existence bude velice důležitý pro pochopení toho, jak se na americký kontinent dostali první obyvatelé,“ uvedl ve zprávě Ben Potter z University of Alaska Fairbanks.

Nejvíce rozšířenou teorií je, že první osadníci přešli na americký kontinent skrze Beringii přes Aljašku, odkud se dále rozšířili napříč Amerikou. Beringie je označení pro zaniklou pevninu v oblasti dnešního Beringova průlivu, která v době ledové před 20 000 lety spojovala Asii se Severní Amerikou.

Vzhledem k datování vědci předpokládají, že pevnina v době příchodu obyvatel existovala, ale stále visí otazník nad tím, kdo vlastně tito lidé byli.

V nové studii, která byla nedávno zveřejněna, vědecký tým uvedl, že genetická analýza DNA novorozené dívky prokázala její příslušnost k dávno zapomenutému lidu starověkých Beringů, který byl pro vědce dosud naprosto neznámým. Podle výzkumu právě tito lidé museli být prapůvodní větví pozdějších amerických kmenů.

Do této doby existovaly pro vědecké kruhy pouze dvě větve domorodých Američanů, severní a jižní. K překvapení vědců DNA novorozeněte neodpovídalo ani jedné z nich.

S využitím genetické analýzy a demografického modelování dospěl tým k závěru, že rod budoucích obyvatel severu amerického kontinentu se oddělil z asijské populace v období asi před 35 tisíci lety.

Tito lidé se přes Beringii vydali do Severní Ameriky, kde se později, asi před 20 tisíci lety, rozdělili do dvou skupin. Jednou skupinou se stali starověcí Beringové a druhá skupina představovala pravděpodobně všechny ostatní domorodé kmeny amerického kontinentu.

„Je to poprvé v historii, kdy máme genetický důkaz o tom, že všichni domorodí obyvatelé Ameriky mohli vzniknout z jednoho původního kmene, který před více než 20 tisíci lety vstoupil na Aljašku a rozšířil se dále do Severní Ameriky,“ uvedl Eske Willerslev z University of Cambridge.

Život v těchto dobách nebyl jednoduchý, ale původním obyvatelům jako celku se podařilo v rámci několika tisíc let rozšířit po celém kontinentu a transformovat se do historicky známějších civilizací.

Vzhledem k povaze této oblasti výzkumu a rozsahu nových poznatků je jasné, že nová teorie zůstane dlouho nezpochybnitelná. Nikdo totiž dosud s přesvědčivějším vysvětlením nepřišel.

Archeologie je věda, která dokáže vždy pořádně překvapit a během krátkého období přepsat tisíce let dějin. Některé nálezy ale zůstávají po desetiletí opředeny tajemstvím podobně jako ty, o kterých si můžete přečíst v našem článku

Robert Bureš | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu