|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Rak nažloutlý je prvním jeskynním rakem na jižní polokouli 

Čeští vědci objevili na Nové Guinei neznámý druh jeskynního raka

21. ledna 2018 12:21 / Jihočeská univerzita
 0   0
Vědci z České zemědělské a Jihočeské univerzity objevili na jižní polokouli prvního jeskynního raka a především neznámý nový druh. Rak nažloutlý byl nalezen na ostrově Nová Guinea v jeskynní řece poblíž vesnice Palimoro.

Čeští vědci byli na stopě raka nažloutlého (Cherax acherontis) již delší dobu a loni v létě se za ním vypravili do Indonésie. Nakonec jej našli na ostrově Nová Guinea v krápníkové jeskyni. Díky administrativně náročnému procesu převozu raka k výzkumu museli pro jeho popsání místo navštívit osobně.

Nový objev vzbudil ve vědeckém světě velký ohlas a je považován za největší pokrok v poznání raků za několik let. Vědcům může rak nažloutlý prozradit důležité informace o evolučním vývoji těchto organizmů.

„Komunikace s průvodcem v angličtině skrze e-maily nebyla ideální, až na místě jsme zjistili, co nás čeká,“ uvedl Martin Bláha, jeden z vědců, kteří za důležitým objevem stojí. Tito raci v oblasti žijí v ponorné řece, která protéká rozsáhlým jeskynním systémem a vědci museli projít dlouhý úsek vodou, než tvora objevili.

Následný výzkum ukázal, že se skutečně jedná o dosud nepopsaný druh, který je vývojově blízký podobným rakům nalezeným v Austrálii. Svými vlastnostmi se ale spíše podobá rakům z jeskyní v Severní Americe, kteří jsou jiného rodu a dorůstají do délky až 20 centimetrů.

Vědci se chtějí do oblastí Indonésie vrátit k dalšímu výzkumu dalšího druhu raka, který údajně v jeskyních žije. Dalším posláním českých vědců by také měla být identifikace nepůvodních druhů, které mohou mít ničivý vliv na zdejší ekosystémy.

Další vědci z České republiky mají v zahraničí nelehký úkol při posledním pokusu o záchranu severního bílého nosorožce, který je prakticky považován za vyhynulého (čtěte: V případě neúspěchu navždy zmizí z naší planety). Severní nosorožec bílý byl vyhuben pytláky kvůli cenným rohům.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu