|  TECHNIKA
pá 20. září, svátek má Oleg, zítra Matouš
Věda a technika
Plášť rakety Electron je vyroben z kompozitních materiálů 

Novozélandská raketa s motory vyrobenými 3D tiskárnou úspěšně vzlétla do vesmíru

24. ledna 2018 16:03 / Rocket Lab
 2   0
V závěru víkendu odstartovala z poloostrova Mahia na Novém Zélandu nízkonákladová raketa Electron. Raketa vynesla do vesmíru satelit Cubesat Dove Pioneer pro pořizování snímků planety a dvojici meteodružic Lemur-2, které sledují počasí a lodní dopravu.

Dvoustupňová raketa Electron společnosti Rocket Lab je nízkonákladová malá nosná raketa, určená pro transport drobného nákladu na oběžnou dráhu. Po úspěšném startu se Electron dostala do vesmíru za necelých devět minut.

Společnost Rocket Lab je jeden z mála výrobců kosmických raket, který provedl a zároveň financoval celý proces vývoje rakety. Vše navíc zvládl během čtyřletého období. Při prvním startu z května 2017 raketa sice nedosáhla stoprocentního úspěchu, protože se nedostala na oběžnou dráhu, ale nyní Rocket Lab dokázala, že její technologie je funkční.

Jeden start rakety Electron stojí „pouze“ necelých pět milionů dolarů. Zástupci společnosti Rocket Lab uvedli, že by v prvním roce mohli provést přibližně třicet startů a poté zvýšit frekvenci až na jeden start týdně. Každý start budou pracovníci schopni připravit během 72 hodin.

Nová raketa Electron by mohla přispět k vyššímu počtu vynesených menších družic, protože je pro menší společnosti ekonomičtější než velké rakety typu Falcon 9. Celková výška rakety je 17 metrů při průměru 1,2 metru. Nákladový prostor rakety může pojmout až 82 miniaturních družic Cubesat.

Zajímavé jsou také její motory, jejichž některé části jsou vyrobeny pomocí 3D tiskárny. Nové komponenty motoru jako vstřikovač, čerpadla nebo ventily mohou být vyrobeny během pouhých 24 hodin.

Další společností, která se zabývá problematikou zlevnění transportů družic do vesmíru je Stratolaunch. Projekt obřího letadla počítá s odpalováním raket ze stratosféry (čtěte: Největší letadlo světa dokončilo důležité pozemní zkoušky).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu