|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Obrovské město ukryté pod džunglí odhalili pomocí laseru 

V neprostupné džungli Jižní Ameriky bylo objeveno záhadné velkoměsto dávné mayské civilizace

04. února 2018 08:22 / Internet
 2   0
Mayské civilizaci se dařilo podle nových zjištění přinejmenším stejně dobře jako kulturám starověkého Řecka nebo Číny. Důkazem toho je nejnovější objev zbytků obrovského mayského města ukrytého hluboko v džungli. Tvoří ho tisíce budov.

Nejnovější archeologický výzkum, který byl proveden pomocí pokročilé laserové technologie, naznačuje, že pod guatemalskou džunglí se nachází prastaré mayské velkoměsto. Rozsáhlé město tvoří více než šedesát tisíc budov. Podle tamních archeologů se jedná o naprosto průlomový objev v oblasti mayské civilizace.

Mayská civilizace kdysi obývala rozsáhlé území od Mexika, Guatemaly, Belize až po severozápadní Honduras. Svůj největší rozkvět zažila přibližně před 1200 lety. Po jejím zániku bylo mnoho z měst, které Mayové vybudovali, uvězněno v neprostupné džungli. Mnoho z nich bylo objeveno již v minulosti, ale jak je vidět, ta největší stále ještě mohou čekat na své objevení.

Dosud neznámé rozsáhlé mayské město na severu Guatemaly se ukrývá v hustém neprostupném porostu. Vědcům se džungli podařilo prozkoumat pomocí speciální laserové zobrazovací metody LIDAR (Light Detection And Ranging), která v lokalitě odhalila velké množství budov zarostlých džunglí.

„Naše záběry jasně ukazují, že celou monitorovanou oblast tvoří systém obydlí, jehož velikost a hustota osídlení byly značně podhodnocené,“ uvedl pro National Geographic, archeolog Thomas Garrison.

Nový objev dokazuje, že působnost Mayů byla výrazně podceněna. Laserová zobrazovací metoda odhalila více než šedesát tisíc domů, chrámů, pyramid a vyvýšených cest. Celé velkoměsto bylo obehnáno hradbami a obranným valem a pevnostmi.

Mayové byli velice vyspělou civilizací, která využívala pokročilé technologie včetně regulace vodních toků pomocí řady kanálů a přehrad. Stejně tak byly objeveny složité zavlažovací a terasové systémy naznačující organizované zemědělství.

Dříve se vědci domnívali, že Mayů mohlo být okolo pěti milionů, ale po tomto objevu museli své dřívější odhady výrazně přehodnotit. Protože samotné město, které odhalili, mohlo pojmout obrovské množství lidí.

„S novými údaji se domníváme, že jejich žilo deset až patnáct milionů. Včetně mnoha, kteří žili v nízko položených bažinatých oblastech, o kterých si mnozí z nás mysleli, že jsou neobyvatelné," vysvětlil ve studii archeolog Francisco Estrada-Belli.

Archeologové si dlouhou dobu mysleli, že velké civilizace nemohly dlouhodobě prosperovat v tropických oblastech. Laserová technologie LIDAR ovšem prokázala, že se mýlili. Vědci s pomocí LIDAR prozkoumali 2100 čtverečních kilometrů Biosférické mayské rezervace v guatemalském regionu Petén.

Jihoamerické pralesy ale ukrývají nejen památky dávných civilizací. Vědci a badatelé v nich každý rok najdou i spoustu nových druhů zvířat. O posledním zajímavém nálezu informovali vědci v minulém roce. Objevili totiž ve státě Guyana obrovskou modrou tarantuli, která nebyla dosud popsána (Čtěte: V jihoamerickém pralese byl objeven neznámý druh modré tarantule).

 

Fotogalerie
Robert Bureš | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu