Na Sibiři objevili něco zvláštního. Hlava obřího vlka byla zamrzlá v ledu 40 tisíc let
Daleká Sibiř patří k nejchladnějším místům naší planety a velká část této rozlehlé oblasti je pokryta permafrostem. Díky vysokým teplotám, které na Sibiři v poslední době panují, však permafrost velice rychle taje a odkrývá pozůstatky z dávných dob. Před dvěma lety byla v rozmrzlé půdě například objevena oddělená hlava obrovského vlka, který byl v ledu zamrzlý více než 40 tisíc let.
Hlava byla objevena kolemjdoucím
Hlava vlka, která se vynořila z permafrostu byla objevena v naprosto dokonale zachovalém stavu, včetě srsti. Obří hlavu objevil místní muž v roce 2018 podél břehů řeky Tirekhtyakh v Jakutsku. Hlava měří na délku neuvěřitelných čtyřicet centimetrů a svou velikostí se nepodobá žádnému v současnosti žijícímu druhu vlků.
„Jedná se o jedinečný objev kompletní hlavy dospělého jedince pleistocénního vlka se zachovanou tkání, svalovinou i srstí. Obří hlavu nyní budeme zkoumat, abychom lépe pochopili evoluci těchto zvířat,“ uvedl paleontolog Albert Protopopov z Akademie věd Sakha.
Jedinečný nástroj pro vědu
Hlavu, která je považována za dospělého vlka ve věku dvou až čtyř let, studovala již řada vědců z Ruska a Švédska. Během výzkumu analyzovali nejen DNA, ale použili také tomografické techniky k neinvazivnímu zobrazení vnitřní části dutiny lebeční.
Podle Protopopova není objev vlčí hlavy v sibiřské divočině ničím výjimečným, ale zřídka kdy byla objevena v takto zachovalém stavu. Díky této lebce mají vědci v rukou jedinečný nástroj, jak studovat tyto pleistocéní predátory. V minulosti bylo v oblasti Sibiře nalezeno také několik velice dobře zachovalých vlčích mláďat. Dále čtěte: (Na severu Čech se rozrůstá populace vlků. Vědci se domnívají, že se usadili také v Lužických horách).