|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Vědci pozorovali explozi obří supernovy 

Vědci zaznamenali gigantickou vesmírnou událost. Největší explozi v dějinách způsobil zánik obří hvězdy

16. dubna 2020 10:12 / Internet
 0   0
Vědci pozorovali dosud největší vesmírnou explozi v dějinách, kterou způsobil zánik hvězdy přibližně 100krát větší než naše Slunce. Tato jedinečná vesmírná událost může být podle expertů vůbec prvním případem, kdy bylo možné pozorovat dosud pouze teoretický druh supernovy.

Astronomové zaznamenali dosud největší pozorovanou explozi supernovy v historii pozorování vesmíru. Zánik hvězdy, která byla přibližně 100krát větší než Slunce, se odehrál ve vzdálenosti 4,6 miliardy let od Země. Vědci se navíc domnívají, že zachytili takový typ supernovy, který byl dosud pouze teoretický.

Zmíněná supernova s názvem SN2016aps vznikla díky spojení dvojice hvězd o hmotnosti přibližně padesáti Sluncí. Necelých tisíc let před explozí se obě tělesa spojila v jedno a následný výbuch uvolnil takové množství energie, které vědci dosud nikdy ve vesmíru nepozorovali.

Podle vědců byla supernova natolik jasná kvůli obrovskému mraku, kde spolu reagovaly sutiny a plynný obal hvězdy. Hvězdy umírají ve vesmíru různými způsoby v závislosti na jejich složení a typu.

Masivní hvězdy, které mají hmotnost nejméně osmkrát větší než naše Slunce, při vyčerpání paliva kolabují. Po kolapsu jádra se uvolní tolik energie, že nárazová vlna může svou září zastínit celé galaxie.

Hvězda, kterou nyní astronomové pozorovali při jejím zániku, je poměrně vzácná. Experti se domnívají, že takto masivní hvězdy existovaly spíše v raném období vesmíru. Možná se tedy podaří zahlédnout jedny z prvních hvězd, které pamatují samotný vznik vesmíru. Dále čtěte: (Vědci objevili velice zvláštní hvězdu. Nic podobného zatím ve vesmíru neviděli).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu