Do otevřeného vesmíru vstoupila poprvé dvojice žen. Opravily důležité zařízení na ISS
Poprvé v historii ISS se v pátek vydaly dvě kosmonautky do otevřeného vesmíru. Cílem mise amerických astronautek Christiny Kochové a Jessicy Meirové bylo vyměnit rozbitý regulátor elektrické energie.
O zahájení pracovní směny v 13:38 SEČ informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém twitterovém účtu. Dvojice kosmonautek úspěšně splnila úkol a ve 20:55 se vrátily zpět na orbitální stanici.
V otevřeném vesmíru dvojice vyměnila zařízení pro regulaci napájení nových baterií, které byly vyměněny minulý týden. Původní nikl-vodíkové baterie astronauti mění v průběhu roku za výkonnější lithium-iontové články. Kvůli závadě na regulátoru se však NASA rozhodla výměnu bateriových článků dočasně pozastavit.
Astronautkám během jejich směny asistovali velitel ISS Luca Parmitano, který manipuloval s robotickou paží Canadarm2, a Andrew Morgan, který měl na starosti dohled nad přechodovou komorou a funkčností skafandrů.
Poprvé se měla ryze ženská pracovní skupina vydat do otevřeného vesmíru už v březnu, ale nakonec byla tato událost odložena, kvůli nedostatku vhodných skafandrů. Ženám byly vyrobeny nové skafandry, které umožňují pohodlné a bezpečné plnění úkolů. Dále čtěte: (Rusko vyřešilo záhadu kolem díry v plášti ISS. Něco ale zatajilo).