|  TECHNIKA
pá 17. května, svátek má Aneta, zítra Nataša
Věda a technika
Samec Súdán zemřel letos v březnu 

Skvělá zpráva! Vědci mají v rukou budoucnost již téměř vyhynulého savce

06. července 2018 14:09 / Internet
 21   0
Letos na jaře zemřel poslední žijící samec severního nosorožce bílého Súdán, který byl zpět do Keni převezen ze zoo ve Dvoře Králové. Naděje na záchranu tohoto prakticky vyhynulého druhu vědci vkládají do nejmodernějších vědeckých metod.

Nyní vyvinuli embryo, které se pokusí vložit do těla náhradní matky podobného druhu. Poslední žijící samice jsou totiž už příliš staré. Severní nosorožec bílý je na pokraji vyhynutí, protože na naší planetě už nežije ani jeden samec. Z tohoto druhu žijí pouze dvě samice a ani jedna z nich již není schopna přirozené reprodukce vzledem k pokročilému věku. Ve volné přírodě je druh již považován za vyhynulý.

Vědci však stále mají jistou naději na záchranu druhu v podobě zmraženého sperma již dávno zemřelých samců. Nyní vědci za použití těchto zmražených vzorků a nejmodernějších metod umělé reprodukce v laboratoři vyvinuli hybridní embryo. Plod vznikl spojením semene nosorožce severního bílého a vajíčka příbuzného nosorožce jižního bílého. U nosorožců jde vůbec o první případ, kdy bylo laboratorně dosaženo blastocysty, tedy raného stadia vývoje embrya.

„Existuje velká šance, že po vložení embryí do dělohy náhradní matky tato samice zabřezne,“ uvedl vedoucí oddělení Reprodukčního managementu Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně Thomas Hildebrandt. Vědci nyní pracují na vývoji metody pro vložení embrya do samice.

K bezpečnému odběru vajíček používají nedávno patentovaný nástroj o délce téměř dvou metrů. Vajíčka končila v laboratoři Avantea v Itálii, která je světovým lídrem asistované reprodukce pro velká zvířata. V této laboratoři se vědcům podařilo vyvinout metody nezbytné pro správné zrání vajíček.

Úspěšné vytvoření hybridního embrya je zásadním krokem k narození prvního mláděte nosorožce bílého severního pomocí metod umělé reprodukce. Nyní vědci stojí před úkolem získat vajíčka z posledních dvou samic žijících v Ol Pejetě. Jedná se o náročný proces, ale experti už mají za sebou přes 20 cvičných odběrů vajíček ze samic nosorožce jižního bílého. Pokud bude vědecký pokus o záchranu tohoto druhu úspěšný, bude to důležitým milníkem v ochraně i dalších druhů, které jsou kriticky ohrožené. Dále čtěte: (Zemřel poslední samec severního bílého nosorožce. V posledních letech ho střežili po zuby ozbrojení rangeři).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu