|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Příčin úniku moči může být mnoho 

Nejčastější mýty spojené s inkontinencí

28. února 2019 10:05 / Shutterstock
 1   0
Začíná to nenápadným únikem moči při kýchnutí, pokračuje to inkontinencí pří zvýšené námaze. Inkontinence, tedy nechtěný únik moči, trápí velkou část žen ve středním a vyšším věku. S nechtěným únikem moči je spojena řada mýtů, kterým pacienti často podléhají. Jaká je pravda a proč není třeba se za inkontinenci stydět?

Prolaps neboli sestup pánevního dna, který je za inkonentinenci často zodpovědný, se projevuje u každé ženy trochu odlišně. Někdy pocitem tlaku na daném místě, zpravidla lze nahmatat určitou bulku či malé vajíčko, které jakoby sestupuje z pochvy dolů. Může ženu obtěžovat při chůzi a též při pohlavním styku, objevují se potíže s vyprazdňováním stolice či moči nebo také nepravidelným únikem.

Mýtus č. 1

Inkontinence patří ke stárnutí, jejímu vzniku nelze předejít

Riziko nechtěného úniku moči s věkem stoupá. Jeho příčinou jsou přirozené degenerativní změny orgánů, snížená produkce některých hormonů, změny na úrovni nervového systému, ale i různá onemocnění. Významným faktorem ovlivňujícím rozvoj inkontinence je také zhoršená pohyblivost. Do jisté míry mohou k nechtěnému úniku moči přispívat také některé léky. Důležitou roli hraje i funkce svalů pánevního dna. Všechny tyto faktory jsou u každého člověka individuální a změny v organismu probíhají různou rychlostí. Nelze tedy říci, že každý z nás spěje s přibývajícími roky k inkontinenci.

Mýtus č. 2

Omezení pitného režimu zabrání nechtěnému úniku moči

V tomto případě je opak pravdou. Přiměřený a zejména pravidelný pitný režim patří mezi důležitá opatření pro prevenci a léčbu inkontinence. Snížený příjem tekutin způsobuje přílišnou koncentrovanost moči, která pak většinou dráždí močový měchýř. Pokud pacient nepije dostatečně, může u něj docházet také k zácpě, která způsobuje zvýšený tlak v pánvi. Tento tlak rovněž podněcuje močový měchýř k častějšímu vyprazdňování. I z těchto důvodů by pacienti měli pít pravidelně v průběhu celého dne. Vyhnout by se měli dráždivým nápojům, zejména kávě a alkoholu.

Mýtus č. 3

Inkontinenci u seniorů nelze léčit, nemá smysl vyhledat odborníka

Únik moči má řadu příčin. Vždy je třeba zohlednit věk pacienta a další přidružené nemoci. Důležitou roli hraje i to, zda k jeho potížím začalo docházet náhle, nebo se s problémem potýká dlouhodobě. Praktický lékař může dle svého uvážení provést další vyšetření například k vyloučení cukrovky či močové infekce. Je proto zcela namístě vyhledat při problémech s únikem moči lékaře a problém s ním řešit. Inkontinence patří k běžným problémům, s nimiž se praktik ve své ordinaci setkává, proto není třeba se za ni stydět. Základem je však určit příčinu problému. Jak poznáte, že právě vy trpíte dnou? Nepodceňujte tyto příznaky.

Mýtus č. 4

Menstruační vložky mohou nahradit inkontinenční pomůcky

Pro mnoho seniorů bývá únik moči natolik citlivým tématem, že se raději rozhodnou o svém problému s nikým nemluvit a potíže řeší zakoupením běžně dostupných menstruačních vložek. Ty však nejsou uzpůsobeny k tomu, aby pohlcovaly moč, a proto bývají velmi nespolehlivé. Mají malou kapacitu a nepohlcují zápach. 

Jak inkontinenci předcházet?

Mezi preventivní opatření rozvoje inkontinence patří především: 

  • pravidelná fyzická aktivita a posilování svalů pánevního dna
  • včasná léčba akutních i chronických onemocnění, s čímž souvisí i pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, gynekologa či urologa
  • dietní opatření, pravidelný pitný režim
  • vhodné hygienické návyky
  • pravidelné vyprazdňování
  • vyvarovat se kouření (mj. způsobuje chronický kašel, který může oslabovat pánevní dno a přispívat tak k rozvoji inkontinence).
Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu