|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Víte, jak si správně čistit uši, abyste si neublížili? 

Největší chyby, které lidé dělají při čištění uší

21. února 2019 10:46 / Shutterstock
 4   0
Na jedné straně se neustále mluví o tom, co všechno si má člověk mýt a čistit, aby byl jako ze škatulky a navíc zdravý, na straně druhé se ale lékaři mračí, když zjistí, že jste to přehnali třeba s hygienickou péčí o uši. Takže jak to s nimi je, mají se čistit nebo ne?

Někdy to člověk v touze po hygieně přehání a může si dokonce poškodit zdraví. Dozvíte se, jaké chyby hrozí při čištění uší a jak správně postupovat. Kůže zvukovodu má totiž samočisticí schopnost, kdy je maz, který se běžně tvoří v uchu a má ochrannou vlastnost, samovolně vytlačován ke vchodu do zvukovodu a tam jej lze odstranit. Jinými slovy, pokud byste si měli z uší něco odstraňovat, tak jedině maz u ústí zvukovodu, který je prakticky viditelný zvenku. Nesnažte se jej dostat z hlubin ucha. 

Použití vatových tyčinek

Vatové tyčinky mají smysl, pokud jimi maminka jemně čistí záhyby ušního boltce kojence či batolete. Strčit si vatovou tyčinku do ucha je nesmysl a katastrofa. V momentu, kdy ji zasuneme hloub, dochází k zatlačení ušního mazu do zvukovodu a následně hrozí vytvoření zátky, kterou vám pak musí odborně vytáhnout lékař. Některým lidem se také v tomto případě zanítí zvukovod nebo se spustí zánět středního ucha.

Použití ostrých předmětů

Zdálo by se, že podobně hloupý nápad nemůže nikdo mít, ale opak je pravdou. Lékaři by mohli napsat celé romány o tom, čím se lidé poranili na bubínku či ve vnějším zvukovodu. Opravdu -  pletací jehlice a další podobné předměty do ucha nepatří.

Ušní kapky a spreje

Pro ty, kdo skutečně potřebují řešit ucpané ucho jsou právě spreje a kapky vhodným řešením. Stačí i ty levné, které pomohou samočistící schopnosti ucha. Ve většině případů je ale zbytečné do nich investovat. Nejlepší je spolehnout se na přírodu.

Ucho čistit jen zvenku

Správně fungující ucho posouvá ušní maz, který ho zvláčňuje a chrání postupně směrem ven. Tam ho můžeme prstem či krajem ručníku nebo kapesníku odstranit. Zasunutí tyčinky nebo jakéhokoliv jiného předmětu působí proti tomuto přirozenému procesu a je proto na škodu. Zkuste si přestat vehementně čistit uši a možná zjistíte, že se vám po čase zlepší sluch a zmenší potíže s ušními záněty. (Dále čtěte: Jak si nadobro nezničit sluch? Tyhle věci určitě nedělejte).

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu