|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Sportovat ano, ale s rozumem 

Sportovní aktivity, které škodí srdci. A které naopak prospívají?

08. února 2019 10:06 / Shutterstock
 4   1
Pravidelné sportování je pro zdravé srdce zásadní, možná ještě více než zdravá strava a udržování optimální hmotnosti. Lidé vykonávající pravidelně nějakou pohybovou aktivitu mají mnohem nižší pravděpodobnost vzniku nemocí srdce, cév a předčasného úmrtí.

Bohužel mnoho lidí myslí při sportu hlavně na své svaly či klouby, ale srdci už tolik pozornosti nevěnují. Přitom právě vyváženost, tedy aby fyzická aktivita byla prospěšná jak pro pohybové ústrojí, tak i pro srdce, je pro zdravé sportování klíčová.

Jaké sporty jsou pro srdce ideální?

Intervalový trénink je ideální prevencí srdečních onemocnění. Je účinný i na snižování hmotnosti, protože tělo se při něm zbavuje nadbytečného tuku. Příkladem intervalového tréninku je opakované střídání velmi rychlé chůze trvající 1 minutu s chůzí v běžném tempu, která trvá 3 minuty. Při tomto typu pohybu se opakovaně zrychluje a zpomaluje srdeční frekvence, což přispívá k dobré kondici cév i spalování kalorií.

Sporty, při kterých pracují všechny svaly, jsou pro srdce prospěšné z jednoho prostého důvodu: čím více svalů je zapojeno, tím důkladněji musí srdce pracovat a zároveň se tak posiluje. Výhodou zapojení všech svalových skupin je také to, že se nepřetěžuje pouze jedna část těla. Takovou aktivitou je například:

  • plavání
  • běžecké lyžování
  • veslování
  • chůze s holemi
  • pilates

Na co si dát pozor?

Čím srdci příliš neprospějete, jsou sporty, při kterých je nutné jednorázově vyvinout extrémní množství energie. Zvlášť pro netrénované jedince nejsou vůbec vhodné. Zvyšuje se při nich hladina adrenalinu, silně se zatíží srdce a v nejhorším případě může dojít i k infarktu. Těmto aktivitám se proto věnujte až v období, kdy budete bez problémů zvládat méně náročné sporty a jednodušší cvičení. Jaké to jsou?

Sprint

Běh je pro zdravé srdce ideální druh pohybu, ale sprint vaše srdce může ohrozit, protože při něm dochází ke značnému a rychlému nárůstu tepové frekvence a pro osoby mající jakékoli problémy se srdcem je tedy nevhodný. Obecně vzato by každý běžec nad 40 let  měl ve vlastním zájmu podstupovat preventivní prohlídky a zátěžové testy.

Extrémní cyklistika

Největší adaptační změny srdečně-cévního systému byly zaznamenány u cyklistů. Pro zdravého člověka platí, že čím více kopců a vyšší rychlost, tím lépe, kardiaci by měli dávat přednost volnému tempu a spíše rovinám.

Míčové hry

Pro osoby s nemocným srdcem nejsou příliš vhodné ani míčové hry, neboť obsahují mnoho rychlostních prvků a lze při nich jen obtížně kontrolovat úroveň zatížení.

Pozor na fitka

Pokud člověk pravidelně podstupuje silovou zátěž (např.posilování s vyššími zátěžemi), přizpůsobí se i jeho srdce nutnosti tlačit krev proti většímu odporu. A reaguje při tom jako kterýkoli jiný sval: zvýší objem svalové hmoty. Jeho vnitřní objem se však nemění a nedochází tak k žádným jiným výrazným pozitivním změnám. Silové sporty zdravému srdci neublíží, ale ani výrazně neprospějí. Vyhýbat by se jim měli lidé s kardiovaskulárními nemocemi - náhlé zvýšení tlaku by totiž jejich cévy nemusely vydržet.

Nezapomeňte na rozcvičku

Vedle extrémní zátěže je pro oběhovou soustavu rizikem také náhlý začátek fyzické aktivity. Před každým cvičením se proto nikdy nezapomeňte nejdřív protáhnout, rozdýchat nebo lehce rozběhat. Rozcvičení pomůže připravit srdce na zvýšenou zátěž při sportu.

Obecně je pro tělo lepší být co nejaktivnější v průběhu celého týdne a nenechávat sport pouze na jednorázové víkendové vyžití – počítá se jakákoliv běžná aktivita, jako chůze do schodů, práce na zahradě či nahrazení krátkých jízd autem svižnou chůzí. O bylině, která chrání vaše srdce, jsme psali před časem.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu